eWUŚ a leczenie dzieci. Prawa do leczenia dzieci
System eWUŚ weryfikuje także uprawnienia dzieci do leczenia. Wszystkie dzieci do 18 roku życia będące obywatelami Polski, mają prawo do bezpłatnego leczenia. Trzeba je jednak zgłosić do ubezpieczenia.
System eWUŚ a leczenie dzieci. Wszystkie dzieci mają prawo do świadczeń zdrowotnych. Obowiązek zgłoszenia dzieci do ubezpieczenia spoczywa na rodzicach i jest to obowiązek ustawowy. Nowo narodzone dziecko należy zgłosić do ubezpieczenie w terminie 7 dni od narodzin. Jeśli rodzice zatrudnieni są na etacie jedno z nich powinno poinformować o narodzeniu dziecka i zgłoszeniu go do ubezpieczenia swego pracodawcę, który niezwłocznie dokona zgłoszenia w ZUS. Osoby prowadzące działalność gospodarczą dokonują zgłoszenia samodzielnie we właściwym oddziale ZUS wypełniając i składając druk ZUS ZCNA.
A jeśli rodzice nie są ubezpieczeni?
Za leczenie dzieci, których rodzice nie są ubezpieczeni płaci budżet państwa. W tym przypadku również rodzice maja obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Budżet państwa płaci za leczenie dzieci osób nieubezpieczonych tylko wtedy gdy mają one polskie obywatelstwo.
Czy trzeba zgłaszać dzieci do ubezpieczenia przy zmianie pracy?
Tak. Za każdym razem, gdy kończymy pracę w jednym miejscu pracodawca wyrejestrowuje zarówno nas jak i członków rodziny z ubezpieczenia. W nowym miejscu pracy należy więc ponownie zgłosić do ubezpieczenia wszystkich członków rodziny, których chcemy ubezpieczyć (dzieci, małżonków).
Porady eksperta