eWUŚ czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Co to jest eWUŚ?
Nowy system weryfikacji uprawnień do leczenia w NFZ - eWUŚ. Od 1 stycznia 2013 roku idąc do lekarza nie musimy szukać dokumentu potwierdzającego nasze ubezpieczenie. Wystarczy PESEL, by za pomocą Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców potwierdzić nasze prawo do bezpłatnego leczenia.
System eWUŚ gromadzi wszystkie dane na temat osób uprawnionych do leczenia w ramach NFZ. Wystarczy zgłosić się do placówki służby zdrowia z dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy i podać numer PESEL. Osoba rejestrująca nas do lekarza sprawdzi za pomocą Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców czy przysługuje nam bezpłatna opieka medyczna.
Jak działa eWUŚ
Do systemu wprowadzane są dane osób uprawnionych do leczenia finansowanego ze środków publicznych czyli płacących składki ubezpieczenia zdrowotnego. Są to osoby zatrudnione na etacie, osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, osoby opłacające składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, emeryci oraz członkowie rodzin osób ubezpieczonych (zgłoszone do ubezpieczenia): małżonkowie, dzieci, wnuki oraz dziadkowie (jeżeli nie mają własnego tytułu ubezpieczenia). Dane systemu eWUŚ są aktualizowane codziennie, system rejestruje więc natychmiast każdą zmianę.
Co robić, jeśli eWUŚ nie potwierdzi naszego prawa do świadczeń zdrowotnych
Jeżeli system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców nie potwierdzi naszego prawa do leczenia w ramach NFZ, a my mamy pewność, że takie prawo nam przysługuje możemy:
- przedstawić dokument potwierdzający nasze prawdo do świadczeń (deklarację RMUA),
- napisać oświadczenie o przysługującym nam prawie doświadczeń.
Porady eksperta