E-skierowanie - czym jest? Jak działa e-skierowanie i co warto o nim wiedzieć?
E-skierowanie czyli skierowanie na badania lub dalsze leczenie, wystawiane przez placówkę w formie elektronicznej, obowiązuje od 8 stycznia 2021r, chociaż wiele placówek korzystało z tego rozwiązania jeszcze w 2020 roku. Czym jest e-skierowanie? Na jakie badania i konsultacje lekarz może wystawić e-skierowanie, jak otrzymać e-skierowanie mailem lub SMS-em? Jak zapisać się na badanie z e-skierowaniem i jak wygląda rejestracja wizyty na jego podstawie? Musi to wiedzieć każdy, kto korzysta z publicznych i prywatnych placówek ochrony zdrowia.
E-skierowanie dla wielu osób jest nowością, mimo że wiele placówek już 2020 roku korzystało w tej formy wystawiania skierowań na badania, konsultacje lekarskie i dalsze leczenie. Od 8 stycznia 2021 roku wszystkie placówki mają taki obowiązek. Dlatego też e-skierowania będą wystawiane przez lekarzy na większość badań, konsultacji, zabiegów lub na dalsze leczenie. Warto jednak wiedzieć, że na część świadczeń nadal obowiązują papierowe skierowania.
Spis treści
- E-skierowanie – czym jest?
- E-skierowanie – na jakie badania i zabiegi jest wystawiane?
- E-skierowanie – kiedy nie obowiązuje?
- W jaki sposób lekarz wystawia e-skierowanie?
- Jak zarejestrować wizytę z e-skierowaniem?
E-skierowanie – czym jest?
E-skierowanie jest dokumentem cyfrowym, wystawianym przez lekarza w formie elektronicznej. Wystawia je lekarz, który uzna, że pacjent potrzebuje dalszych badań, zabiegów lub konsultacji specjalistycznej. Po wprowadzeniu danych pacjenta do systemu gabinetowego połączonego z platformą e-zdrowie (P1) lub aplikacji gabinet.gov.pl, a następnie podpisuje przy użyciu podpisu cyfrowego. Pacjent może otrzymać e-skierowanie w postaci:
- SMS- wtedy ma ono postać czterocyfrowego kodu
- e-mailem – w formie załącznika z plikiem pdf
- papierowego wydruku informacyjnego.
Na każdej z postaci e-skierowania widnieje unikalny, przypisany do danej osoby i konkretnego skierowania, 4-cyfrowy kod.
E-skierowanie – na jakie badania i zabiegi jest wystawiane?
E-skierowanie lekarz może wystawić w celu realizacji następujących świadczeń:
- amblulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane przez NFZ (z wyjątkiem porad logopedy)
- leczenie szpitalne (z wyjątkiem leczenia w szpitalach psychiatrycznych) – w szpitalach mających umowę o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej
- badania medycyny nuklearnej i tomografii komputerowej (również te, z których pacjent korzysta prywatnie)
- rezonans magnetyczny
- badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
- badanie echokardiograficzne płodu
E-skierowanie – kiedy nie obowiązuje?
Na część świadczeń e-skierowanie nie jest wystawiane – w takim przypadku nadal obowiązuje skierowanie w dotychczasowej, papierowej formie. E-skierowanie nie jest wystawiane na:
- leczenie w szpitalu psychiatrycznym
- rehabilitację
- leczenie w sanatorium lub uzdrowisku
- programy lekowe
Skierowanie w formie papierowej może być wystawione również wtedy, gdy lekarz lub inna osoba uprawniona do wystawiania skierowań (np. felczer, położna, pielęgniarka) nie ma dostępu do systemu e-zdrowie, systemu gabinet.gov.pl lub w trakcie wizyty domowej nie ma dostępu do internetu.
Wystawia się je również osobom o nieustalonej tożsamości, obywatelom innych państw członkowskich UE, którzy przebywają w Polsce tymczasowo, lub pacjentom przebywającym w szpitalu, którzy kierowani są na badania specjalistyczne w danej placówce.
W jaki sposób lekarz wystawia e-skierowanie?
E-skierowanie wystawiane jest przez lekarza podczas wizyty tradycyjnej lub telekonsultacji. W trakcie rozmowy z pacjentem lekarz wpisuje do systemu wszystkie niezbędne dane i wystawia skierowanie. Pacjent, który ma Internetowe Konto Pacjenta i podał w nim nr telefonu i adres email, a także wyraził zgodę na przesyłanie danych, otrzyma SMS z kodem lub email z e-skierowaniem.
Osobie, która konsultowana jest zdalnie i nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, lekarz podyktuje czterocyfrowy kod ze skierowania. A jeżeli wizyta odbywa się w sposób tradycyjnie, wyda mu wydruk z kodem.
Jak zarejestrować wizytę z e-skierowaniem?
Rejestracja z e-skierowaniem jest bardzo prosta: dzwoniąc do rejestracji (lub rejestrując się na wizytę osobiście) wystarczy podać czterocyfrowy kod oraz swój numer PESEL. Warto pamiętać, że na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej: jednego skierowania nie da się zarejestrować jednocześnie w różnych przychodniach (co było możliwe w przypadku papierowego skierowania) – ma to skrócić kolejki do specjalistów oraz na zabiegi.
Polecany artykuł:
Porady eksperta