O której godzinie brać kolagen? Tak w pełni skorzystasz z jego dobrodziejstw

2024-08-15 7:12

Kolagen jest doskonały na stawy, potrzebny dla zdrowej skóry, redukuje zmarszczki, sprzyja właściwej kondycji tkanek... O jakiej porze najlepiej sięgać po kolagen, żeby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw, jakie ze sobą niesie? Sprawdziliśmy to!

O której godzinie brać kolagen? Tak w pełni skorzystasz z jego dobrodziejstw
Autor: Getty Images O której godzinie brać kolagen? Tak w pełni skorzystasz z jego dobrodziejstw

Kolagen - najlepszy sposób na zdrowe stawy 

Kolagen bywa zwany „białkiem młodości”. Korzystnie wpływa na aparycję: stan włosów, skóry, paznokci, ale przede wszystkim bywa stosowany ze względu na korzystny wpływ na stawy, których bóle czy utrata elastyczności mogą skutecznie utrudniać codzienne życie.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

O której godzinie najlepiej brać kolagen? 

Kiedy najlepiej sięgać po kolagen? Rano, a może wieczorem? Na czczo czy po posiłku? Czy brać na stałe, czy z przerwami? Te pytania często pojawiają się na forach internetowych.

I nie bez powodu – godzina zażywania określonych preparatów rzutuje na ich przyswajalność, a co za tym idzie – efektywność. Ponadto, zażywanie leków czy suplementów o niewłaściwych porach lub z posiłkiem / bez posiłku może powodować np. dolegliwości żołądkowe przez resztę dnia.

Kolagen warto brać rano albo na noc

Jeśli chodzi o kolagen, zaleca się, aby nie brać go na pusty żołądek. Natomiast dobrym pomysłem jest sięganie po kolagen po śniadaniu.

Jednak pora zażywania również zależy od formy kolagenu, po który sięgamy, a mogą to być tabletki do łykania albo do ssania, proszek do samodzielnego rozpuszczenia w płynie lub gotowe kolagenowe shoty. Producenci zwykle zamieszczają informacje, jaka pora i sposób zażycia będą najbardziej odpowiednie.

Sądzi się, że kolagen przyjmowany o poranku może być dobrze przyswajany przez organizm, a z jego pozytywnego wpływu można korzystać przez resztę dnia.

Są jednak również zwolennicy przyjmowania kolagenu na noc. Uważają, że porcja regenerującego kolagenu nocą jest optymalnie wchłaniana i dodatkowo sprzyja regeneracji.

Jak długo brać kolagen? Czy robić przerwy w stosowaniu kolagenu? 

Z kolei zażywanie kolagenu, jeśli chodzi o częstotliwość, zależy też od kilku czynników, jak m.in. wiek, a co za tym idzie – naturalna zdolność do wytwarzania kolagenu, która z wiekiem, niestety, zanika.

Dlatego osoby w wieku senioralnym powinny stosować regularną suplementację kolagenem. Podobnie jest w przypadku pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Co więcej, zwykle musi upłynąć dłuższy czas, żeby efekty były odczuwalne, zwykle 3 do 6 miesięcy. Jeśli chodzi o przerwy w stosowaniu kolagenu, to zaleca się, aby trwały nie dłużej niż 3 miesiące.

Można też w niektórych okresach zmniejszać dawki dodatkowo dostarczanego organizmowi kolagenu. Niektóre preparaty z kolagenem stosuje się w cyklu 3 tygodnie zażywania – tydzień przerwy.

Naturalne źródła kolagenu i sposoby na zdrowe stawy

Istotny jest również fakt, że suplementacja nie powinna zastępować zdrowej diety. Chociaż z wiekiem dodatkowe „zewnętrzne” dawki kolagenu są nieodzowne, to jednak nie zapominajmy przy tym o innych czynnikach, kluczowych dla zdrowia stawów, jak m.in. optymalne nawodnienie. Naturalne źródła kolagenu to m.in. mięso wieprzowe i wołowe, ryby i owoce morza, żelatyna, strączki, galaretki – owocowe i mięsne.

Listen on Spreaker.