Dla kogo oddział dziennego pobytu?
Zapewnienie codziennej opieki osobie z demencją czy zaburzeniami nerwicowymi nie jest łatwe. Ale można skorzystać z pomocy jakiej udziela oddział dziennego pobytu. Takie oddziały działają przy wielu przychodniach i ośrodkach pomocy społecznej.
Spis treści
Oddziały dziennego pobytu mają różne profile: psychiatryczno-geriatryczny, zaburzeń nerwicowych czy psychiatryczno-rehabilitacyjny. Skierowanie na pobyt w oddziale wystawia lekarz opieki podstawowej. Leczenie trwa zwykle 12 tygodni, a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, między 8 a 14-15.
Oddział dziennego pobytu: zalety
- Każdy pacjent – jeśli pozwala na to stan jego zdrowia – uczestniczy w zajęciach gimnastycznych lub innych zajęciach ruchowych, korzysta z muzykoterapii, psychoterapii.
Pobyt seniora w oddziale dziennym jest też dużym odciążeniem członków rodziny, którzy w tym czasie mogą się zająć własnymi sprawami. Według ocen pacjentów i ich rodzin, taka forma terapii podnosi bardzo komfort życia.
Dzięki temu pacjenci stają się aktywniejsi, wzajemnie zachęcają się do różnych form aktywności. Dzielą się też swoimi spostrzeżeniami, odczuciami. Niezwykle ważną częścią terapii w oddziałach dziennych jest wyrobienie w pacjentach, często przerażonych swoją chorobą, poczucia bezpieczeństwa. Przekazane prostym językiem informacje o schorzeniu, pozwalają zapanować nad lękiem.
Polecany artykuł:
Porady eksperta