Dermatolog - czym się zajmuje? Choroby i metody leczenia w dermatologii

2017-09-11 11:37

Dermatolog diagnozuje przyczyny zmian skórnych oraz wdraża odpowiednie leczenie, a dermatologia do dział medycyny zajmujący się chorobami skóry.  Powiązane z dermatologią dyscypliny medyczne to m.in. kosmetologia i wenerologia.

Dermatolog - czym się zajmuje? Choroby i metody leczenia w dermatologii
Autor: thinkstockphotos.com Dermatolog w celu dokładnego obejrzenia znamion posługuje się dermatoskopem.

Spis treści

  1. Dziedziny dermatologii
  2. Dermatolog - jakie wykonuje badania?
  3. Dermatolog - jakie choroby diagnozuje?
  4. Metody leczenia chorób dermatologicznych

Dermatolog jest specjalistą w zakresie dermatologii, czyli w dziedzinie medycyny zajmującej się funkcjonowaniem skóry oraz jej chorobami (w tym chorobami włosów i paznokci). Dermatolog bada skórę oraz szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie. Warto pamiętać, że niepokojące zmiany nie muszą mieć źródeł w wadliwym funkcjonowaniu samej skóry, lecz często są następstwem chorób wewnętrznych, np. zmian hormonalnych, nowotworów, chorób zakaźnych, alergii, a także chorób wenerycznych.

Dziedziny dermatologii

Dermatologia dzieli się na dwie zasadnicze specjalności:

  • dermatologię kliniczną,
  • dermatologię doświadczalną.

Dermatologia kliniczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skórnych.

Dermatologia doświadczalna skupia się na badaniu skóry: opisie jej struktury oraz pełnionych przez nią funkcji.

Można wyróżnić też szereg innych specjalizacji, które wywodzą się z dermatologii, ale każda skupia się na nieco innych aspektach funkcjonowania skóry i jej chorobach, np.:

  • wenerologia - to dział zajmujący się chorobami przenoszonymi drogą płciową;
  • dermatologia dziecięca - dziedzina, której obszarem zainteresowania są choroby skórne u dzieci;
  • kosmetologia - różni się od dermatologii przede wszystkim środkami wykorzystywanymi do leczenia (a raczej poprawiania wyglądu) skóry - nie są to leki, lecz kosmetyki oraz mało inwazyjne zabiegi kosmetyczne;
  • medycyna estetyczna - wykorzystuje leki oraz inwazyjne zabiegi dermatologiczne, lecz nie w celu leczenia skóry, ale przede wszystkim poprawy jej wyglądu i ochrony przed procesami starzenia.

Dermatolog - jakie wykonuje badania?

Dermatolog podczas wizyty w pierwszej kolejności przygląda się niepokojącym zmianom gołym okiem, jednak powinien też przeprowadzić dokładniejsze badanie za pomocą dermatoskopu. Jest to urządzenie z wbudowaną lampką powiększające pole widzenia tak jak lupa, dzięki czemu możliwe jest szczegółowe obejrzenie wybranego kawałka skóry. Dermatoskopia wykorzystywana jest przede wszystkim do kontroli znamion barwnikowych.

W przypadku podejrzeń, że za daną chorobę mogą odpowiadać bakterie, dermatolog zleca wymaz ze skóry, w przypadku grzybicy - badanie mikrobiologiczne. Może także skierować na badania krwi, w tym zlecić oznaczenie poziomu hormonów - na przykład gdy istnieje podejrzenie, że trądzik ma podłoże hormonalne. Jeśli zmiany skórne mają charakter alergiczny, dermatolog kieruje na testy alergiczne lub od razu do specjalisty alergologa.

Dermatolog - jakie choroby diagnozuje?

Najpopularniejsze choroby, których diagnozą zajmuje się dermatolog to:

Dermatolog rozpoznaje także choroby przenoszone drogą płciową takie jak kiła, rzeżączka, świerzb, kłykciny kończyste, HIV.

Metody leczenia chorób dermatologicznych

Wybór metody leczenia jest ściśle powiązany z rodzajem choroby, jej objawami, przyczynami. Dermatolog może zapisać antybiotyki - np. w przypadku trądziku, kiły, rzeżączki, które wywoływane są przez bakterie, leki antywirusowe (np. na opryszczkę), a także leki miejscowe o działaniu powierzchniowym w postaci maści, żeli, kremów, płynów, szamponów. W przypadku przebarwień dermatolog może skierować na zabieg laserowy. Lekarz udziela ponadto porad dotyczących pielęgnacji chorobowo zmienionej skóry, może zaproponować używanie konkretnych kosmetyków. Jeśli zmiana jest duża, istnieje ryzyko jej zezłośliwienia, dermatolog może wydać skierowanie na wycięcie znamiona. Inne stosowane metody na pozbycie się znamion i wykwitów skórnych to wyłyżeczkowanie, elektrokoagulacja, wymrażanie ciekłym azotem.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: