Ciągle śpisz i narzekasz? To normalne po trzydziestce. Oto jak sobie z tym radzić

2023-04-28 12:04

Niektórzy panicznie boją się przekroczenia magicznej granicy – 30 lat. Obawiają się, że to początek dojrzałego życia, które wiąże się nie tylko z większą odpowiedzialnością, ale i problemami zdrowotnymi. Jednak czy na pewno życie po trzydziestce zmienia się nie do poznania? Co zmienia się w naszym organizmie i z czym przychodzi nam się mierzyć?

starość
Autor: Getty Images

To, co pewne w życiu, to zmiany. Przekroczenie 30 roku życia to czas wielu zmian, bardziej świadome decydowanie o sobie i bardziej odpowiedzialne podejście do niektórych tematów. To wzrost akceptacji swojego ciała i większe poczucie własnej wartości. Po ukończeniu 30 roku życia warto lepiej przyjrzeć się swojemu samopoczuciu i zdrowiu.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 19 Śniadanie

Co zmienia się po 30 roku życia?

Słabsza forma

Prawdą jest, że po 30 roku życia spada wydajność organizmu. Jednak by temu zaradzić i nieco spowolnić ten proces warto rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Dzięki uprawianiu sportu różnica między wiekiem faktycznym a biologicznym może różnić się nawet o kilkanaście lat. Tak więc wiek biologiczny 40-latka, który zdrowo się odżywia, unika stresu i regularnie ćwiczy, może znacznie odbiegać od wieku 40-latka, który nie uprawia sportu, pali papierosy i prowadzi niezdrowy styl życia. 

Słabsza płodność

Wraz z wiekiem płodność kobiet zaczyna spadać. Po 30 roku życia rezerwa jajnikowa wyraźnie się zmniejsza, a u kobiet w wieku 35-37 lat spada jeszcze bardziej. Spada nie tylko liczba, ale i jakość oocytów, co zwiększa ryzyko poronienia lub wystąpienia u dziecka wad wrodzonych. Coraz częściej występują też cykle bezowulacyjne. Dodatkowo struktura anatomiczna narządów płciowych powoli się starzeje. Może pojawić się suchość pochwy czy zauważalny spadek jędrności piersi. 

Rozwój charakteru

Po 30 roku życia formuje się osobowość i kształtuje charakter. Z pewnymi przyzwyczajeniami nie da się już zbyt wiele zrobić. Trzydziestolatkowie mają ugruntowane przekonania dotyczące świata i samego siebie. Cechy charakteru osiągają pewnego rodzaju stałość. Niektórzy częściej zaczynają narzekać, do czego przyczynia się brak aktywności fizycznej i znużenie. Po trzydziestce stajemy się coraz bardziej asertywni i pewni swojej wartości. Zaczynamy lepiej radzić sobie ze stresem, zdajemy sobie coraz większą sprawę z tego, że stres może być zabójczy i może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. 

Słabsza przemiana materii  

Wraz z upływem lat organizm zaczyna trochę inaczej pracować, niektóre procesy spowalniają. Spowalnia metabolizm, co wpływa na szybsze gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Zdarza się, że osoby, które miały idealną figurę, po 30 roku życia mają problemy z odchudzaniem. 

Zmiany w wyglądzie

Po 30 roku życia, u kobiet spada poziom hormonów płciowych, co odbija się na wyglądzie. Wraz ze spadkiem estrogenów, zmniejsza się wydajność fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej. Niestety spada także produkcja elastyny i kolagenu, co odbija się na wyglądzie i kondycji skóry. Zaczyna pojawiać się coraz więcej zmarszczek i niedoskonałości. Osoby po 30 roku życia, a w szczególności kobiety, zaczynają bardziej dbać o wygląd. Chętniej i częściej odwiedzają gabinety medycyny estetycznej, dentystę czy okulistę. Niestety, długie godziny spędzone przed komputerem skutkują coraz częściej pojawiającym się problemem suchego oka. Zwracamy również większą uwagę na kondycję uzębienia – popularnością cieszą się aparaty ortodontyczne, piaskowanie i wybielanie zębów. Zaburzenia w obrębie zębów mogą doprowadzić do pojawienia się zmarszczek wokół ust, przez co wyglądamy o wiele starzej. 

Czas na zmiany!

Trzydzieste urodziny dla wielu są przełomowym momentem. Jedno jest pewne – to doskonały moment, by zadbać o siebie. Zatroszczyć się o regularne badania profilaktyczne, zwrócić uwagę na codzienne menu i regularną aktywność fizyczną. Warto zwrócić również uwagę na styl życia, rzucić palenie i zrezygnować ze spożywania zbyt dużej ilości alkoholu.