Choroby zawodowe stomatologów
Choroby zawodowe nie omijają stomatologów, choć na co dzień leczą innych. Praca lekarzy stomatologów może przyczyniać się do różnych schorzeń narządu ruchu. Jakie są choroby zawodowe stomatologów i jak ich unikać?
Spis treści
- Na jakie choroby zawodowe są narażeni stomatolodzy?
- Choroby zawodowe stomatologów - jak ich uniknąć?
- Warto skorzystać z fizjoterapii
Mimo że największy wpływ na powstawanie chorób zawodowych mają powtarzające się latami wszelkiego rodzaju niekorzystne czynniki związane z wykonywanym zawodem, to w dużej mierze dolegliwości te związane są także z innymi przyczynami. Są to np. predyspozycje genetyczne, indywidualna tendencja do powstawania wad postawy, budowa ciała, kości i stawów, a także ogólna odporność organizmu.
Dla zachowania dobrego zdrowia bardzo ważna jest higiena pracy. Niektórych schorzeń jednak trudno uniknąć ze względu na pozycję zajmowaną podczas wykonywania obowiązków zawodowych, która prowadzi do urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Taka sytuacja zachodzi właśnie w przypadku lekarzy stomatologów.
Na jakie choroby zawodowe są narażeni stomatolodzy?
Problemem związanym z wykonywaniem zawodu są najczęściej przeciążenia dotyczące odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa.
Pojawiać mogą się także bóle pleców, przykurcze mięśniowe i zaburzenia krzywizn kręgosłupa – np. zniesiona lordoza szyjna. Konsekwencją wieloletnich zaniedbań czy złych nawyków mogą też być przedwczesne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, dyskopatie i współistniejące zespoły korzeniowe (objawy rwy ramiennej i rwy kulszowej).
U stomatologów bardzo często występują zmiany w obrębie kończyny górnej. Praca ta sprzyja przeciążeniom stawów: nadgarstka, łokcia czy obręczy barkowej – zwykle dotyczy to kończyny wiodącej.
Wyszczególnić można tutaj zespoły: cieśni nadgarstka, kanału łokciowego, bolesnego barku, a także entezopatie nadkłykcia bocznego i przyśrodkowego kości ramiennej tzw. zespół łokcia tenisisty i łokcia golfisty.
To schorzenia występujące głównie u osób wykonujących długotrwale pracę statyczną lub z małym obciążeniem, związaną z powtarzalnymi ruchami ręki.
Choroby zawodowe stomatologów - jak ich uniknąć?
– Jest wiele możliwości, aby spowolnić rozwój schorzenia lub zapobiec jego pojawieniu się. „Przede wszystkim należy zwracać uwagę na ergonomiczną postawę ciała w trakcie pracy. Ważne jest dopasowanie swojego siedziska oraz fotela pacjenta do własnego wzrostu i techniki pracy, odpowiednie wyregulowanie oświetlenia, a także ograniczenie dłuższego przebywania w pozycji zgiętej i skręconej – komentuje Piotr Wilk, fizjoterapeuta Enel-sportu. – Rehabilitacja stomatologiczna to przede wszystkim obszar ustno-twarzowy. Naszym celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, uzyskanie prawidłowego zakresu ruchów szczęki, normalizacja napięcia mięśniowego czy też korekcja postawy w trakcie pracy” – dodaje.
Nie tylko przy fotelu pacjenta warto zadbać o prawidłową postawę. Istotne jest także dopasowanie wysokości biurka i monitora podczas wypełniania dokumentacji medycznej – siedzenie na wprost monitora na właściwej wysokości głęboko w fotelu, z odpowiednio podpartym odcinkiem lędźwiowym.
Ważne jest również stosowanie dodatkowego wyposażenia podczas pracy przy komputerze np. żelowych podkładek pod przedramię.
Jak podczas każdej pracy, także w przypadku stomatologów rekomendowane są regularne przerwy, podczas których zaleca się krótki spacer lub wykonanie kilku prostych ćwiczeń wzmacniających i rozciągających.
Niezwykle ważna, choć niełatwe w nawale codziennych obowiązków, jest również redukcja poziomu stresu – pomocne jest w tym chociażby regularne uprawianie sportu, relaksujące spacery oraz przebywanie na świeżym powietrzu, na co warto znaleźć czas w swoim tygodniowym grafiku zajęć.
Warto skorzystać z fizjoterapii
Warto skorzystać z fizjoterapii zespołów bólowych kręgosłupa oraz schorzeń kończyny górnej. Terapia manualna, kinezyterapia (ćwiczenia lecznicze), kinesiotaping, suche igłowanie, zabiegi z zakresu fizykoterapii (fala uderzeniowa, elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, ultradźwięki i inne) oraz masaże lecznicze, nie tylko zmniejszają dolegliwości bólowe, ale też pomagają w uzyskaniu prawidłowych zakresów i właściwych wzorców ruchu. Ćwiczenie pod okiem fizjoterapeuty normalizuje także napięcie mięśniowe i koryguje istniejące wady postawy.
Porady eksperta