Bóle mięśni, problemy z sercem - niedobór elektrolitów dewastuje organizm. Tak je uzupełnisz
Latem zapotrzebowanie na elektrolity nie maleje, a te uciekają nam z organizmu jak szalone. Większa aktywność i temperatura otoczenia sprzyjają choćby wzmożonej potliwości, a ta szkodzi równowadze elektrolitowej. Nawet zdrowe osoby mogą się z tego powodu czuć fatalnie. Co robić, żeby sobie nie szkodzić? Picie wody to zwykle za mało.
Elektrolity to roztwory jonów pierwiastków, a potocznie określamy tak same jony. Do ważnych elektrolitów zaliczamy, o których odpowiedni poziom trzeba zadbać, zaliczamy sód, potas, wapń i magnez.
Ponieważ elektrolity wchodzą w skład płynów ustrojowych ludzkiego organizmu (potu, krwi, osocza i płynach tkankowych), nasze ciało nie może bez nich prawidłowo funkcjonować - odpowiadają za pracę narządów wewnętrznych, wspierają przemianę materii i umożliwiają realizację zadań związanych z aktywnością psychofizyczną.
Gdy ich brakuje, dość szybko nasza forma dosłownie szybuje w dół, stąd te częste omdlenia, zasłabnięcia, problemy z ciśnieniem tętniczym. Myślisz, że to efekt niedoboru wody? Często tak, ale odwodnienie to również skutek niedoboru elektrolitów. Sama woda nie wystarczy.
Niedobór elektrolitów - groźne konsekwencje
Nie wystarczy organizmowi dostarczyć wodę - ten musi nią też prawidłowo gospodarować, a to zależy w znacznym stopniu od elektrolitów. To one odpowiadają za utrzymanie bilansu wodno-elektrolitowego i równowagi kwasowo-zasadowej.
Niedoborowi elektrolitów często towarzyszy odwodnienie. Na dworze pięknie, aż się prosi, by tryskać energią, a tymczasem ty odczuwasz nadmierne zmęczenie, osłabienie, senność i apatię? To sygnał, że możesz mieć niedobór płynów.
Przy nasilonym odwodnieniu mogą wystąpić zawroty głowy, drżenie i bóle mięśni, obrzęki, a także biegunki lub zaparcia. Większa utrata elektrolitów sprzyja też zaburzeniom rytmu serca, zmianą ciśnienia krwi, prowadzi do omdleń, a ciebie może nawet wysłać do szpitala.
Jak skutecznie zapewnić organizmowi elektrolity
By uporać się z niedoborem wody i elektrolitów, najlepiej pić wodę mineralną, która dostarczy elektrolity. Sprawdzają się też soki. Godny polecenia jest sok pomidorowy, bo zapewni szybki zastrzyk potasu.
Pamiętaj, że latem nie wolno się głodzić, a rozsądna dieta pomoże uzupełnić poziom elektrolitów. Ich cennym źródłem są przede wszystkim warzywa i owoce. Składają się głównie z wody, więc poprawiają także nawodnienie.
Potas znajdziesz też w owocach suszonych, orzechach i nasionach, a także w napojach na bazie kakao. W tych produktach szukaj też magnezu. Sporo go również w produktach zbożowych oraz w strączkach.
Wapń zapewnią przede wszystkim produkty mleczne i rośliny strączkowe.
Czy należy uzupełniać poziom sodu?
Sód kojarzy się z pierwiastkiem, który należy ograniczać, bo zwykle mamy go za dużo w organizmie. Faktycznie, tak bywa, ale wtedy, gdy tracimy elektrolity, trzeba pamiętać także o nim.
Istotne jednak, by zadbać o jego dobre źródła, choćby kiszonki, przetwory mleczne, pełnoziarniste pieczywo.
Czy potrzebujemy elektrolity z apteki?
Dostępne w aptekach płyny nawadniające to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Są potrzebne w szczególnych okolicznościach, np. gdy wymiotujemy, mamy biegunkę.
Klasyczne zapotrzebowanie na płyny bez problemu zaspokoisz stosując właściwą dietę.
Czasem, np. podczas upałów, takie apteczne elektrolity też mogą być pomocne, ale najlepiej stosować je w porozumieniu z lekarzem, bo przedawkowanie elektrolitów również jest niebezpieczne dla zdrowia.