Ból i świąd odbytu, hemoroidy, krwawienie z odbytu leczy proktolog

2015-01-09 8:58

Proktolog to lekarz zajmujący się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Niestety, wciąż uważamy tego typu dolegliwości za wstydliwe i wolimy cierpieć, niż odwiedzić specjalistę. Zmień to i wybierz się do lekarza, gdy odczuwasz ból i świąd odbytu, krwawienia z odbytu czy objawy hemoroidów.

Ból i świąd odbytu, hemoroidy, krwawienie z odbytu leczy proktolog
Autor: Thinkstockphotos.com Ból i świąd odbytu, hemoroidy, krwawienie z odbytu leczy proktolog

Spis treści

  1. Jakie dolegliwości diagnozuje i leczy proktolog?
  2. Dokładna diagnostyka chorób odbytu
  3. Rak jelita grubego
  4. Sposoby leczenia hemoroidów

Proktolog to lekarz, który zajmuje się problemami związanymi z dolnym odcinkiem układu pokarmowego - jego specjalnością są choroby jelita grubego i odbytnicy. Jeśli dokucza ci świąd odbytu, ból odbytu, męczą cię hemoroidy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza - nie tylko dlatego, żeby upewnić się, że za dolegliwościami, które wyjątkowo uprzykrzają życie, nie kryje się jakaś poważna choroba. Ale przede wszystkim dlatego, że sprawnie funkcjonująca odbytnica to lepsza jakość życia. Poza tym, jak w przypadku każdej choroby - im wcześniejsze jej stadium, tym łatwiejsza do wyleczenia!

Jakie dolegliwości diagnozuje i leczy proktolog?

  • Ból odbytu

Do proktologa trzeba się zgłosić zawsze, gdy dokucza nam ból w okolicach odbytu. Mogą go powodować np. ropnie, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, infekcyjne zapalenie odbytu, zapalenie prostaty, zapalenie macicy, endometrioza, ciąża pozamaciczna oraz zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból odbytu (zwykle bardzo dotkliwy) towarzyszy wypadaniu i szczelinie odbytu czy odbytnicy. W każdym przypadku właściwą diagnozę może postawić tylko doświadczony specjalista.

  • Świąd odbytu

To dolegliwość, z którą boryka się ok. 5 proc. populacji. Osoby te także nie powinny zwlekać z wizytą u specjalisty. Nie zawsze udaje się ustalić przyczynę świądu odbytu. Lekarze sądzą, że na jego powstanie może mieć wpływ m.in. niedobór witaminy A lub niedobór witaminy D. Warto to sprawdzić.

  • Hemoroidy - żylaki odbytu

Hemoroidy to najczęstszy powód wizyt u proktologa. Z powodu hemoroidów cierpi 30-60 proc. poppacji. Objawami choroby są:

  • krwawienia z odbytu
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • świąd
  • pieczenie
  • ból okolicy odbytu
  • wypadanie guzków hemoroidalnych

Wyróżnia się 4 stadia choroby. Pierwsze dwa są zwykle leczone zachowawczo: istotna jest bogatoresztkowa dieta, picie dużej ilości płynów, niedopuszczanie do zaparć, a także miejscowe stosowanie maści i czopków. W leczeniu 3. i 4. stadium choroby wykonuje się zabiegi skleroterapii (w skórę wokół chorego guzka wstrzykuje się substancję, która powoduje powstanie zakrzepu; niedożywiony, niedotleniony guz odpada), stosuje się diatermie jednobiegunowe i niskonapięciowe (czyli wykorzystuje działania prądu), a także krioterapię (zamrożenie  guzka, co powoduje jego martwicę), koagpację w podczerwieni (guzek zostaje zniszczony przez wysoką temperaturę) lub laser. 5-10 proc. chorych wymaga zabiegu operacyjnego.

Dokładna diagnostyka chorób odbytu

Podstawowym badaniem jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Jeśli zachodzi potrzeba, zleca się badania dodatkowe:

  • Anoskopia - polega na oglądaniu końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika, tzw. anoskopu. W czasie badania lekarz może wykonać proste zabiegi terapeutyczne, a także pobrać wycinek do badania mikroskopowego.
  • Rektoskopia - to wziernikowanie; pozwala obejrzeć jelito na długości ok. 30 cm.
  • Kolonoskopia - za pomocą długiego, cienkiego wziernika wykorzystującego technikę światłowodów bada się jelito grube na całej długości.
  • USG transrektalne (TRUS) - polega na wprowadzeniu do odbytnicy sondy USG; można w ten sposób wykryć patologie w obrębie ściany odbytnicy i tkanek ją otaczających.
  • Próba Valsalvy - pacjent wykonuje specjalne ćwiczenie, które powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, przypominające parcie na stolec. W ten sposób lekarz może zaobserwować, czy  dochodzi wtedy do wypadania guzków hemoroidalnych.
  • Manometria odbytowo-odbytnicza - to pomiar ciśnienia oceniający funkcję zwieraczy.
  • Wlew doodbytniczy - to seria zdjęć RTG wykonywanych po wprowadzeniu do wnętrza jelita środka kontrastowego.
Ważne

Co to są hemoroidy

To naturalne, małe, wypełniające się krwią struktury (przypominające poduszeczki), które znajdują się wewnątrz kanału odbytu. Nazywane są również guzkami krwawniczymi. Wraz z mięśniami zwieracza utrzymują szczelność odbytu (dotyczy to zwłaszcza gazów). Gdy przychodzi pora oddania stolca, zwieracze odbytu rozluźniają się, a krew z guzków hemoroidalnych odpływa.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego może rozwijać się podstępnie, dając objawy podobne do choroby hemoroidalnej! Wczesne wykrycie nowotworu daje pełne szanse na wyleczenie. Im później postawiona diagnoza - tym gorsze rokowania. Warto więc zgłosić się do udziału w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego. Program obejmuje pobranie próbki kału i zbadanie, czy nie zawiera krwi, oraz kolonoskopię, czyli przezodbytnicze badanie jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika.

Sposoby leczenia hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. Nieleczone żylaki odbytu mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego warto i trzeba je leczyć. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów. Posłuchaj naszego eksperta - chirurga Jacka Waligóry ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Sposoby leczenia hemoroidów

miesięcznik "Zdrowie"