7 badań za darmo i samodzielnie. Skorzystaj z pomocy doradcy na koszt NFZ

2024-11-04 12:59

Już jakiś czas temu powstały kioski profilaktyczne, z których możemy skorzystać w poszczególnych wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie każdy jednak wie, że w ramach tego rozwiązania poszerzono listę badań, jakie wykonamy zupełnie za darmo. A co więcej, możemy skonsultować wyniki z doradcą.

7 badań za darmo i samodzielnie. Skorzystaj z pomocy doradcy na koszt NFZ
Autor: Fot. Getty Images

Nie każdy pacjent wie, że udając się do wojewódzkiego oddziału NFZ, może skorzystać z kiosku profilaktycznego. To bezpłatne rozwiązanie Ministerstwa Zdrowia, które pozwala samodzielnie sprawdzić nie tylko ciśnienie krwi. Na liście jest kilka ciekawych możliwości, dlatego poniżej wyjaśniamy jak otrzymać ofertę profilaktyczną dostosowaną do swoich potrzeb.

BMI | Nie ma głupich pytań - otyłość

Kioski profilaktyczne NFZ. Jakie badania wykonasz za darmo?

W celu skorzystania z pomiarów wykonywanych w kiosku profilaktycznym oraz otrzymania pomocy doradcy wystarczy odwiedzić salę obsługi klientów w wojewódzkim oddziale NFZ. Jeśli jednak chcemy z wyprzedzeniem zaplanować wizytę, możemy skorzystać z dwóch opcji:

  • zapisać się korzystając ze stron internetowych, poszczególnych oddziałów NFZ,
  • skorzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii, czyli Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem: 800 190 590.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia są czynne w następujących dniach i godzinach:

  • poniedziałki 8:30– 12:30 i 13:00 – 17:30;
  • wtorek-piątek 8:30– 12:30 i 13:00 – 15:30.

W ramach kiosków profilaktycznych pacjent może samodzielnie zmierzyć takie parametry jak:

  1. wzrost,
  2. waga,
  3. skład ciała (poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz zawartość wody w organizmie),
  4. ciśnienie tętnicze krwi,
  5. temperaturę,
  6. saturację,
  7. siłę uścisku dłoni.

Choć ostatni wskaźnik nie jest zbyt popularny, to naukowcy dostrzegli, że siła uścisku dłoni wiąże się z procesami starzenia i narażeniem na występowanie demencji. Więcej na ten temat znajdziesz w polecanym artykule znajdującym się poniżej.

Dodatkowo pacjent korzystający z kiosku profilaktycznego może określić swój wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index), czyli proporcje wzrostu do wagi. Otrzymany wynik pomaga w stwierdzeniu, czy mamy prawidłową masę ciała, nadwagę, czy otyłość.

Doradca w kiosku profilaktycznym. Poproś o pomoc

Po wykonaniu badań możemy skorzystać również z pomocy doradcy, który zinterpretuje otrzymane wyniki. To nie wszystko, w rozmowie z ekspertem poznasz pełną gamę programów profilaktycznych realizowanych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Już krótki wywiad i omówienie wyników pozwoli wybrać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb.

Poza tym w trakcie konsultacji z doradcą możemy pozyskać informacje na temat Internetowego Konta Pacjenta. Specjalista zapozna nas z zasadami działania, pomoże się zalogować i potwierdzi profil zaufany.

Kolejną zaletą konsultacji jest pozyskanie informacji na temat tego jak korzystać ze specjalnej strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęconej zdrowemu odżywianiu. Na zakończenie otrzymamy przykładowy plan żywienia.

Zanim zrobisz badania w kiosku profilaktycznym, czyli kilka wskazówek

Nie ma specjalnych ograniczeń związanych z wykonywaniem badań w kiosku NFZ. Niemniej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poniżej podajemy niezbędne szczegóły.

  • na pół godziny przed badaniami nie pij kawy, herbaty, napojów energetycznych, czy alkoholu,
  • w tym dniu nie pal papierosów i nie przyjmuj leków pobudzających lub innych substancji, które mogą wpływać na aktywność serca i wartość ciśnienia tętniczego,
  • przed pomiarem odpocznij 15 minut, usiądź wygodnie i niczym się nie stresuj,
  • w trakcie pomiaru ciśnienia nic nie mów,
  • jeśli jesteś leworęczny, zmierz ciśnienie na prawej ręce, a jeśli praworęczny, zmierz je na lewej,
  • ręka i przedramię powinny być stabilne, wyprostowane i oparte o blat stołu,
  • zdezynfekuj dłonie oraz przedramię

Pamiętaj także, że jeżeli chcesz dokonać analizy składu ciała, to minimum trzy godziny wcześniej nie powinieneś jeść dużych posiłków ani nie pić znaczącej ilości płynów. Odpuść sobie również intensywne treningi. Pamiętaj, by opróżnić pęcherz. Należy również zdjąć obuwie, umyć, osuszyć i zdezynfekować stopy. Na czas badania trzeba zdjąć metalowe ozdoby i biżuterię z okolic stóp.

Kioski profilaktyczne NFZ. Kto nie może skorzystać?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że kioski profilaktyczne są w pełni dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Nie oznacza to jednak, że każdy może skorzystać z oferty. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie pełnoletności, czyli ukończone 18 lat, a zatem dzieci i młodzież nie wchodzą w grę.

Ministerstwo Zdrowia informuje, kto jeszcze nie może skorzystać z kiosków profilaktycznych. Poniżej oficjalna lista:

  • posiadacze elektronicznych implantów, przenośnych elektronicznych urządzeń i wspomagających życie ,
  • posiadacze medycznych urządzeń elektronicznych, (np. rozrusznik serca), posiadacze elektronicznych urządzeń wspomagających życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco),
  • pacjenci z przenośnym urządzeniem diagnostycznym (np. elektrokardiograf, holter),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • osoby, które w małych pomieszczeniach odczuwają duszności, zawroty głowy, ataki paniki,
  • osoby doświadczające drgawek na skutek długiego patrzenia w ekran komputera,
  • pacjenci powyżej 99. roku życia,
  • osoby, które obecnie intensywnie budują masę mięśniową,
  • pacjenci dializowani,
  • chorzy na osteoporozę zaawansowanego stadium,
  • osoby z obrzękami i opuchlizną zwłaszcza w kończynach dolnych.
Dlaczego menopauza to wciąż temat tabu? DROGOWSKAZY
W 2024 r, niemal 4 miliony Polek były w tzw. okresie menopauzalnym, czyli momencie w którym kończy się cykl menstruacyjny. Stanowią ważny element rynku pracy, a mimo to, ich potrzeby nie są dostrzegane przez pracodawców. Z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation wynika że aż 8 na 10 kobiet boleśnie odczuwa objawy menopauzy a 1/3 badanych utrudniają one funkcjonowanie. Co więcej, ponad 70% z nich swoją wiedzę na ten temat określa jako złą. Menopauza jest wciąż tematem tabu: wiedza z tego zakresu nie jest przekazywana w szkole, złożone objawy bywają problemem także dla przedstawicieli opieki zdrowotnej, a w społeczeństwie funkcjonuje wiele szkodliwych stereotypów na ten temat. Czy tę sytuację można zmienić? W jaki sposób zacząć działać, by wesprzeć kobiety w wieku menopauzalnym, szerzyć wiedzę na ten temat i wprowadzać rozwiązania na rynku pracy? W Drogowskazach opowiedziały o tym Joanna Maliszewska- Mazek i Anna Samsel, ekspertki Kulczyk Foundation. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Aleksandra Galant
poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock || Aleksandra Galant