5 skutecznych sposobów na piasek w nerkach

2021-01-04 7:52

Piasek w nerkach to nie przelewki - zbyt duża jego ilość nie tylko skutkuje silnym bólem, ale może też doprowadzić do problemów z nerkami. Można się go jednak pozbyć, i to bez stosowania leków. Poznaj skuteczne sposoby.

6 sposobów na piasek w nerkach
Autor: Thinkstockphotos.com

Odkładające się w nerkach drobne złogi, które do złudzenia przypominają piasek (stąd określenie "piasek w nerkach") są efektem diety i stylu życia. Dopóki nerki nie bolą, z jego obecności zwykle nie zdajemy sobie sprawy (chyba, że wykaże go badanie USG układu moczowego). Ponieważ piasek nerkowy może zbijać się w większe złogi, czyli tzw. kamienie nerkowe, warto pozbyć się go jak najszybciej - póki jeszcze nie stanowi większego problemu. Ten cel można osiągnąć, stosując proste sposoby.

Spis treści

  1. Zmiana diety
  2. Picie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie
  3. Mniej cukru, więcej ruchu
  4. Napary ziołowe
  5. Picie tego, co służy nerkom

Zmiana diety

To właściwie podstawa, gdyż piasek w nerkach tworzy się wtedy, gdy w moczu znajduje się zbyt wiele substancji mogących ulegać krystalizacji, takich jak kwas moczowy i sole wapnia. Ich nadmiarowi sprzyja dieta bogata w białko zwierzęce (znajdujące się w nim puryny przekształcają się w kwas moczowy w procesie przemiany materii).

Z kolei sole wapnia powstają wówczas, kiedy na skutek nadmiaru białka wzmaga się wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Tworzeniu się piasku nerkowego sprzyja też nadmiar szczawianów w diecie. Warto więc wyeliminować z menu nadmiar mięsa (nie jadać go częściej, niż 2-3 razy w tygodniu), zrezygnować z mięsnych sosów i bulionów, ograniczyć też bogate w szczawiany produkty takie jak szczaw, szpinak, rabarbar i kakao.

Picie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie

Zbyt gęsty mocz sprzyja tworzeniu się złogów - a będzie taki, jeśli w diecie jest za mało płynów. Ich ilość warto więc zwiększyć do dwóch litrów dziennie (a jeśli nie ma innych przeszkód to nawet do trzech) - po to, by w ciągu doby oddawać dwa litry moczu. Jeśli wiesz o tym, że masz skłonność do kamicy nerkowej, wypijaj szklankę wody przed snem - w nocy mocz jest gęściejszy, co sprzyja tworzeniu się złogów.

Polecany artykuł:

Jak starzeją się nerki?

Mniej cukru, więcej ruchu

Ich nadmierne spożycie sprzyja otyłości, a ta z kolei zwiększa ryzyko kamicy nerkowej. Zbyt duża masa ciała negatywnie wpływa też na pH moczu, obniżając poziom jego kwasowości, co sprzyja tworzeniu się złogów. Z kolei duża ilość cukru we krwi sprzyja późniejszym procesom krystalizacji moczu.

Bezpieczniej jest więc ograniczyć cukier w diecie, unikać również zawierającej go przetworzonej żywności - i jak najwięcej ćwiczyć, bo zwiększenie aktywności fizycznej o 3 godziny w ciągu tygodnia zmniejsza ryzyko kamicy nerkowej nawet o jedną trzecią.

Napary ziołowe

Przy skłonności do piasku w nerkach warto sięgnąć po sprawdzone ziołowe mikstury. Należy do nich np. napar z pokrzywy, który działa antybakteryjnie i ma właściwości antybakteryjne.  Łyżkę ziela pokrzywy wystarczy zalać szklanką wrzątku, przykryć, odczekać aż przestygnie i pić lekko ciepły 2 razy dziennie.

Skuteczny jest również odwar pietruszkowy. Dwa dokładnie wyszorowane korzenie pietruszki pokrój na kawałki, zalej litrem wody, gotuj 3 minuty, odstaw do wystygnięcia i odcedź. Przechowuj w lodówce. Wypij w ciągu dwóch dni, po 4 porcje dziennie.

Picie tego, co służy nerkom

Liczne badania potwierdziły, że w zapobieganiu kamicy nerkowej pewne napoje mają znaczącą przewagę nad innymi. Najlepsza jest oczywiście woda, nisko lub średnio zmineralizowana, a także herbaty ziołowe (w tym jawajska z ortosyfonu groniastego) i herbata zielona.

Warto również pić sok żurawinowy, który zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego. Skutecznym napojem wypłukującym piasek z nerek jest też piwo - te właściwości zawdzięcza ono substancjom znajdującym się w szyszkach chmielu, które mają lekkie działanie rozkurczające, a także moczopędne.

Tekst powstał na podstawie artykułu zamieszczonego w miesięczniku Zdrowie

Czy rozpoznasz organ po kształcie?

Pytanie 1 z 12
Organ na zdjęciu to:
wątroba