Zwróć uwagę na to, jak wykonujesz tę czynność. To może być wczesny objaw demencji
Przybywa pacjentów cierpiących na choroby otępienie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Demencja najczęściej kojarzy się z utratą pamięci i zaburzeniem funkcji poznawczych. Mało kto wie, że pierwszy sygnały mogą ujawnić się o wiele wcześniej. Te nieprawidłowości można z łatwością przypisać innym przypadłościom. Ekspert wskazuje, na co zwrócić szczególną uwagę.
Pod terminem demencja kryją się różne choroby otępienne, które związane są z degradacją komórek nerwowych w mózgu. Są one bardzo podstępne, ponieważ rozwijają się stopniowo, powoli i przez długi czas nie dają wyraźnych objawów. W ich wyniku dochodzi do postępującego upośledzenie funkcji intelektualnych, psychicznych i społecznych, m.in. osłabienia pamięci, spowolnienia myślenia, a także zaburzeń zachowania.
Bardzo wczesny symptom. Ostrzega przed demencją
Demencji nie da się wyleczyć, ale wczesne rozpoznanie i dobrana terapia daje duże szanse jej spowolnienia. Okazuje się, że pierwsze sygnały otępienia mogą obejmować zmiany fizyczne. Do tych alarmujących oznak zaliczają się zaburzenia mobilności.
Ekspert ds. neurologii i neuropatologii, dr Tim Rittman, wyjaśnił w rozmowie z portalem express.co.uk, że u pacjentów z demencją mogą wystąpić zaburzenia chodu (np. kołysanie na boki, chwiejny krok) oraz trudności z utrzymywaniem równowagi.
„Niektóre rodzaje demencji mogą powodować symptomy związane z ruchem. Mogą dotknąć pacjenta jeszcze przed pojawieniem się problemów z pamięcią i rozumowaniem” – podkreślił lekarz w artykule napisanym dla organizacji charytatywnej „Alzheimer’s Research UK”.
Zaburzenia chodu mogą oznaczać demencję
Dr Rittman z Uniwersytetu Cambridge wymienił sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować. – To między innymi zmiany w sposobie chodzenia, trudności z koordynacją ruchów, postępująca niestabilność lub sztywność kończyn - dodał.
Wyróżnia się kilka rodzajów demencji (np. chorobę Alzheimera, demencję naczyniową, demencję alkoholową). Zaburzenia chodu mogą być bardziej widoczne w niektórych chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak otępienie czołowo-skroniowe (FTD) i otępienie z ciałami Lewy’ego. Z kolei sztywność i powolność ruchów mogą być wczesnym zwiastunem choroby Parkinsona.