Zespół Eagle'a: przyczyny, objawy, leczenie
Zespół Eagle'a czyli zespół przedłużonego wyrostka rylcowatego (Eagle's syndrome) występuje dość rzadko, a przyczyny nadmiernego kostnienia kompleksu rylcowo-gnykowego nie są do końca wyjaśnione. Sprawdź, jakie objawy daje zespół Eagle'a i na czym polega jego leczenie.
Zespół Eagle'a czyli zespół przedłużonego wyrostka rylcowatego (Eagle's syndrome) specjaliści dzielą na cztery odrębne typy:
- klasyczny zespół Eagle’a
- zespół tętnicy szyjnej
- zespół gnykowy
- rzekomy zespół gnykowy
Zespół Eagle'a: objawy
W klasycznej postaci występuje napadowy, kłujący ból w okolicy migdałka i dna jamy ustnej promieniujący do ucha i kąta żuchwy, odynofagia (ból w trakcie jedzenia), uczucie ciała obcego w gardle. Ból może być wywoływany przez otwieranie ust, żucie, połykanie.
W zespole tętnicy szyjnej dominującym objawem są omdlenia, niedowłady połowicze i utrata przytomności związane z ruchem – odwracaniem głowy. Dolegliwości są wynikiem drażnienia gałązek nerwów czaszkowych (IX, V, VII, X, XII) przebiegających w przestrzeni przygardłowej oraz włókien współczulnych biegnących w ścianie tętnic szyjnych przez wydłużony wyrostek rylcowaty.
Zespół Eagle'a: przyczyny
- ucisk na jeden z nerwów unerwiających mięśnie rylcowo-gnykowy, rylcowo-językowy i rylcowo-gardłowy ( nerwy VII, XII i IX)
- ucisk na nerw trójdzielny
Zespół Eagle'a: diagnoza
Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, badania palpacyjnego loży migdałka podniebiennego, ulgi w dolegliwościach po miejscowym podaniu leku znieczulającego oraz badań obrazowych.
Diagnozując zespół Eagle'a różnicuje się go w pierwszej kolejności z guzami krtani, części krtaniowej gardła i przedniego trójkąta szyi, a następnie ze stanami zapalnymi głowy i szyi, migrenowymi bólami głowy, klasterowymi bólami głowy, karotydynią, neuralgiami nerwów czaszkowych, neuralgią splotu skrzydłowo-podniebiennego, schorzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, krtani i przedniego trójkąta szyi.
Zespół Eagle'a: leczenie
Leczenie zespołu Eagle'a polega na skojarzonej farmakoterapii, neuromodulacji, wykonywaniu blokad nerwowych z użyciem sterydów i leku miejscowo znieczulającego, a w niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne odcięcie zwapnień wiezadła i/lub odcięcie wyrostka rylcowatego.
Porady eksperta