Zdrowa, choć niepozorna herbata. Matcha na sen i samopoczucie osób starszych

2024-09-13 15:51

Miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych żyje z demencją, a według Alzheimer’s Association liczba ta będzie tylko rosła, jeśli naukowcy nie poczynią znaczących postępów w diagnozowaniu i leczeniu tej choroby. Eksperci z Japonii niedawno zajęli się analizą zielonej herbaty matcha, aby dowiedzieć się, czy jej właściwości mogą poprawić funkcje poznawcze.

Zdrowa, choć niepozorna herbata. Matcha na sen i samopoczucie osób starszych
Autor: Getty Images

Wpływ herbaty matcha

Matcha jest bogata w witaminy C i E oraz minerały - magnez i potas. Zawiera również związki bioaktywne, takie jak teanina i katechiny. Teanina to aminokwas występujący w różnych produktach spożywczych i napojach, który ma pozytywny wpływ na umysł. Natomiast katechiny to polifenole, które mogą tłumić stany zapalne w organizmie i zapobiegać uszkodzeniom komórek.

W ostatnim czasie naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób matcha wpływa na funkcjonowanie poznawcze. Przez 12 miesięcy obserwowali 99 uczestników w wieku od 60 do 85 lat. Wyniki opublikowano w czasopiśmie PLOS One.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy matcha lub placebo za pomocą komputerowego systemu. Część osób przyjmowała 2g zielonej herbaty w kapsułce, a pozostali osłonkę wypełnioną skrobią kukurydzianą.

Naukowcy regularnie monitorowali uczestników, po wizycie początkowej widywali się co 3 miesiące aż do zakończenia interwencji badawczej, aby ocenić ich poziom funkcjonowania poznawczego.

Badanie nie przyniosło wyników, jakich oczekiwali eksperci, ponieważ uczestnicy, którzy zażywali matchę nie zauważyli poprawy pamięci. Jednak osoby starsze z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych, które przyjmowały matchę, wykazały progres w zakresie poznania społecznego i snu.

Matcha - właściwości i zastosowanie herbaty matcha

Lepszy sen i funkcjonowanie społeczne

Naukowcy zauważyli, że grupa testowa nie doświadczyła korzyści, jeśli chodzi o pamięć lub funkcje poznawcze, ale doszło do znaczącej poprawy snu i funkcjonowania społecznego.

Pomimo, że eksperyment nie poszedł po myśli ekspertów, to daje szansę na poprawę odpoczynku nocnego u osób starszych, co również przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zaburzenia snu wiążą się bowiem ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji i mogą negatywnie wpływać na pamięć. Uczestnicy wykazali także poprawę w rozpoznawaniu mimiki twarzy i rozumieniu znaczenia słów. Naukowcy przyznają jednak, że konieczne jest wykonanie dalszych badań, aby w pełni zbadać wpływ zielonej herbaty matcha na organizm.