Z tyłu, z boku, czoło - to ważne, gdzie głowa boli. Lekarz zdradza, co może być przyczyną
Wszystkich czasem głowa boli i najczęściej nie jest to jakiś szczególny powód do niepokoju. Z drugiej strony - właśnie tak mogą się objawiać poważne schorzenia i każdy powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę, co się może dziać z jego ciałem i co robić. Znaczenie ma choćby to, gdzie cię głowa boli.
Michał Domaszewski, specjalista medycyny rodzinnej, w wygodnej pigułce przekazuje najważniejsze informacje dotyczące bólu głowy. Wystarczy kwadrans, by dowiedzieć się, jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny, kiedy podejrzewać wylew podpajęczynówkowy i co się może dziać, kiedy boli cię głowa w części potylicznej. Nie wiesz, gdzie to? Doktor posługuje się prostym, przyjaznym dla pacjenta, językiem i jeszcze służy za modela - sam na sobie pokazuje, gdzie, co jest. Michał Domaszewski podkreśla zarazem, że wymienione przyczyny i objawy to jedynie te, z którymi spotyka się najczęściej w swojej praktyce lekarskiej.
O czym świadczy ból z tyłu głowy
Michał Domaszewski, lekarz rodzinny, podkreśla, że chociaż nadciśnienie tętnicze nie musi dawać żadnych objawów, z jego doświadczenia wynika, że właśnie to ono jest najczęstszą przyczyną bólu głowy z tyłu.
Co jeszcze? Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, będące zwykle skutkiem nieprawidłowej postawy ciała.
A wylew podpajęczynówkowy? Owszem, dokucza w podobnej okolicy, ale jak zapewnia lekarz, jest czymś, czego nie da się porównać ze zwykłym bólem głowy. Jest doświadczeniem tak bolesnym, że pacjenci nie mają wątpliwości i szukają natychmiast pomocy lekarskiej.
Co oznacza jednostronny ból z boku głowy
Wg doktora Domaszewskiego, jego pacjenci, którzy doświadczają takiego bólu, najczęściej chorują na migrenę. Lekarz przypomina, że nie każdy ból głowy to zaraz migrena.
Jej charakterystyczne cechy to:
- ból jednostronny, pulsujący
- dolegliwości utrzymują się od 4 do 72 godzin,
- ból bywa poprzedzony tzw. aurą,
- skuteczne leki dostępne są na receptę.
Dlaczego głowa boli po jednej stronie z boku, w okolicy skroni/czoła
- To może być ból klasterowy. Jest krótszy od migreny, do kilku godzin, i nie pulsuje - tłumaczy Michał Domaszewski. Co jest dla niego charakterystyczne? Dodatkowe objawy, takie jak na przykład łzawienie, czy pojawienie się kropelki krwi w białku oka, czasem nawet obrzęk twarzy.
Co innego może nam dokuczać w tej lokalizacji? Neuralgia nerwu trójdzielnego. To bardzo silny ból, często sięgający nie tylko skroni i czoła, ale też policzka. Jego leczenia może podjąć się lekarz rodzinny, ale w ocenie Michała Domaszewskiego to przede wszystkim zadanie dla neurologa.
Skąd się bierze ból okolicy oka
To może być objaw jaskry. Ból wówczas najczęściej jest rozpierający, napadowy.
Ból w głębi oczodołów bywa skutkiem zapalenia zatok klinowych. zatoki kojarzymy głównie z czołem i szczękami, ale zapominamy, że są też zatoki "w głębi", właśnie klinowe.
Ból zatok czołowych lub szczękowych
W tym przypadku raczej wątpliwości nie ma. Ból jest charakterystyczny, dobrze znany, rozpierający, towarzyszą mu objawy infekcji (katar, gorączka).
Co, jeśli twój ból nie pasuje do żadnego z powyższych opisów?
Najczęściej mamy wówczas do czynienia z napięciowym bólem głowy. Napięciowy ból głowy może pojawić się prawie wszędzie, często też jest jednostronny, rozpierający.
Zazwyczaj łatwo się leczy. Pomoże tabletka z ibuprofenem czy paracetamolem. Powstaje przy stresie, zmęczeniu. To właśnie ten typowy ból głowy.
Ból głowy a udar
Ból głowy towarzyszy też udarowi, ale pojawiają się inne, charakterystyczne sygnały, jak utrata czucia po jednej stronie twarzy, a nawet całego ciała ciała, problem z mówieniem (bełkotliwa mowa), zaburzenia świadomości, problem z poruszaniem itd.
Objawy udaru mózgu. Jeśli wystąpiły, reaguj natychmiast