Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu
Wstrząśnienie mózgu (popularnie wstrząs mózgu) jest częstym następstwem urazu głowy. Może się zdarzyć po upadkach czy zderzeniach. Dowiedz się, jakie są objawy, leczenie i ewentualne następstwa wstrząsu mózgu.
Spis treści
- Wstrząśnienie mózgu - objawy
- Co robić, gdy podejrzewamy wstrząśnienie mózgu?
- Wstrząśnienie mózgu - leczenie
- Powikłania po wstrząśnieniu mózgu
Wstrząśnienie mózgu (potoczna nazwa wstrząs mózgu) to krótkotrwałe zaburzenie czynności mózgu bez znaczących zmian w jego strukturze, które następuje w wyniku urazu głowy. Podczas wstrząśnienia mózgu nie dochodzi do uszkodzeń układu nerwowego. Wszystkie objawy mijają samoistnie i nie pozostawiają śladu.
Cechą charakterystyczną wstrząśnienia mózgu jest krótkotrwała utrata świadomości i zaburzenia pamięci, dotyczące sytuacji przed urazem, samego urazu lub tego co się zdarzyło tuż po urazie.
Wstrząśnienie mózgu - objawy
Objawy wstrząśnienia mózgu: wstrząs mózgu możemy podejrzewać, jeśli w wyniku urazu ktoś na krótki czas traci przytomność (od 15 minut do godziny). Mogą o nim świadczyć także:
- ból głowy,
- niepamięć wydarzeń, które wystąpiły tuż przed urazem lub/i wydarzeń, które nastąpiły tuż po urazie,
- krótkotrwałe zaburzenia pracy serca i oddechu,
- wpatrywanie się w jeden punkt,
- nieobecny wyraz twarzy,
- zaburzenia równowagi,
- dezorientacja,
- rozdrażnienie,
- niewyraźna i nielogiczna mowa,
- opóźnione reakcje zarówno ruchowe, jak i słowne - osoba porusza się i odpowiada z opóźnieniem,
- czasem nudności i wymioty.
Czytaj też: Krwiaki wewnątrzczaszkowe, czyli powikłania po urazach mózgu
Co robić, gdy podejrzewamy wstrząśnienie mózgu?
Przede wszystkim sprawdzamy parametry życiowe osoby, która doznała urazu głowy: badamy puls, sprawdzamy, czy oddycha i czy jest przytomna. Jeśli krążenie i funkcje oddechowe są zachowane a poszkodowany jest nieprzytomny, trzeba go ułożyć w pozycji bezpiecznej:
- U osoby leżącej na plecach rękę bliżej nas zginamy pod kątem prostym i układamy dłonią do góry.
- Dalszą nogę poszkodowanego uginamy i łapiemy za kolano, dalszą rękę łapiemy przeplatające swoje palce przez palce osoby, której pomagamy.
- Następnie delikatnym, płynnym ruchem pociągamy za rękę i nogę przekładając poszkodowanego na bok.
- Rękę układamy przy policzku poszkodowanego, kolano zgiętej nogi opieramy na podłożu. Głowę skręcamy delikatnie na bok.
Po ułożeniu poszkodowanego w tej pozycji wzywamy pogotowie. Jeśli poszkodowany szybko odzyskuje przytomność, trzeba go uspokoić, powiedzieć co się stało i upewnić, że nadchodzi pomoc. Nie wolno pozwolić, by się poruszał, aż do przybycia pomocy lekarskiej. Jeśli ma krwawiącą ranę na głowie, należy ją osłonić, najlepiej jałowym opatrunkiem. Pozostajemy przy poszkodowanym, aż nadejdzie fachowa pomoc.
Wstrząśnienie mózgu - leczenie
Osoba, wobec której istnieje podejrzenie wstrząśnienia mózgu, powinna przez kilka dni pozostawać pod opieką lekarską. Należy wykonać u niej RTG głowy, tomografię komputerową głowy lub rezonans magnetyczny, by sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia mózgu. Nawet w przypadku braku uszkodzeń poszkodowany powinien być obserwowany, bo w wyniku urazu i wstrząśnienia mózgu możliwe są powikłania, np. krwiak mózgu. Chory powinien odpoczywać w spokojnym otoczeniu, nie nadwyrężać wzroku.
Czytaj też: Rezonans magnetyczny (MRI, MR): na czym polega? Wskazania i przebieg badania
Wstrząśnienie mózgu na nartach
Wstrząśnienie mózgu jest często skutkiem wypadku podczas jazdy na nartach. Zdarza się najczęściej dzieciom do 18. roku życia oraz osobom po pięćdziesiątce uprawiającym ten sport. Najmłodsi narażają się na wstrząśnienie mózgu zwykle z braku wyobraźni, brawury i niedostatecznych umiejętności. Osoby starsze często nie dostosowują stylu jazdy na nartach do spadającej z każdym rokiem sprawności, szybkości reakcji i orientacji. Jednak wobec narastającego tłoku na stokach i obecności osób jeżdżących w ryzykowny sposób wszyscy narciarze i snowboardziści powinni pomyśleć o noszeniu kasku ochronnego podczas jazdy. To pomoże uchronić się przed wstrząsem mózgu i innymi, poważniejszymi urazami czaszki.
Powikłania po wstrząśnieniu mózgu
Objawy wstrząśnienia mózgu mijają samoistnie. Ale bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia koncentracji mogą dokuczać jeszcze parę miesięcy po urazie. Bardzo rzadkim, ale jednak możliwym powikłaniem wstrząśnienia, występującym ok. 4 tygodni po urazie, może być wylew w przestrzeni podpajęczynówkowej. Objawia się bardzo silnym bólem głowy, mogą też wystąpić porażenia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Polecany artykuł:
Porady eksperta