Witaminy B spowalniają kurczenie się mózgu. Do kompletu potrzeba czegoś jeszcze
Kolejne badania pokazują, że połączenie witamin z grupy B i kwasów omega-3 tworzy dynamiczny duet przeciwko demencji. Wyraźnie spowalnia kurczenie się mózgu charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Odkrycia dokonali uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ale potwierdzają je kolejne grupy badawcze w Holandii, Szwecji i Chinach.
O obiecujących wynikach badań nad witaminami z grupy B w połączeniu z kwasami tłuszcBSLM samopoczucia ludzi. Medycyna stylu życia jest dyscypliną opartą na dowodach, której celem jest wspieranie pacjentów w zapobieganiu, leczeniu i odwracaniu niektórych przewlekłych schorzeń za pomocą zmian w stylu życia.
Witaminy z grupy B i kwasy omega-3 niezbędne do budowy mózgu
- Nie można budować komórek mózgowych bez kwasów tłuszczowych omega-3 i odpowiedniej ilości witamin z grupy B - tłumaczył Patrick Holford, dyrektor Alzheimer's Prevention Project w foodforthebrain.org, wiodącej brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się zapobieganiem demencji.
Odnosił się w ten sposób do metaanalizy 14 badań, opublikowanej w "British Journal of Nutrition". Stwierdzono w niej, że osoby w wieku 60-70 lat, które suplementowały kombinację witamin z grupy B i tłuszczów omega 3, miały wyraźnie mniejszy spadek funkcji poznawczych niż osoby, które tego nie robiły.
Badanie, które objęło łącznie 4913 osób, które były obserwowane od 6 miesięcy do 4 lat. Analizowano zaspokojenie zapotrzebowania na witaminy B6, B12 i kwas foliowy. Nie od dziś wiadomo, że witaminy B działają prawidłowo w zespole. Teraz staje się oczywiste, że powinny być w tej drużynie jeszcze kwasy omega-3.
Witaminy B i kwasy omega-3 dla mózgu: więcej niż placebo
Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest jednoznaczna i oczywista. Badania, którymi kierował profesor David Smith, były kierownik Katedry Farmakologii i zastępca kierownika Wydziału Nauk Medycznych na Uniwersytecie Oksfordzkim, wykazały, że podawanie osobom starszym z pierwszymi oznakami upośledzenia funkcji poznawczych preparatów witamin z grupy B (B6, B12 i kwasu foliowego) na poziomie wyższym niż można osiągnąć poprzez dietę, wyraźnie ograniczało kurczenie się mózgu. Osoby te musiały jednak mieć też wystarczającą ilość tłuszczów omega-3 w organizmie.
U seniorów zaobserwowano nie tylko efekt profilaktyczny, ale i terapeutyczny. W stosunkowo krótkim czasie zmniejszanie się mózgu u osób z drobnymi zaburzeniami poznawczymi zrównało się do tego obserwowanego u seniorów bez takich problemów.
Jak donosi BSLM, wcześniejsze podobne badanie w Holandii, gdy pacjentom suplementowano tylko wit. B, bez kwasów omega-3, nie wykazało ich wpływu na pamięć i inne funkcje mózgu badanych. To dlatego w 2023 roku Holendrzy badanie powtórzyli. Tym razem jednak uwzględniali poziom omega-3 i potwierdzili efekt działania tego połączenia.
Na pewno znasz witaminy z grupy B?
Suplementy czy zdrowa dieta
W innym badaniu (OmegAD, Szwecja) próbowano stosować uderzeniowe dawki kwasów omega-3 i znowu efektu nie było.
Poszczególne zespoły badawcze podejrzewają, że działanie przeciwdemencyjne jest możliwe wyłącznie przy prawidłowym poziomie homocysteiny w organizmie, a to zależy od poziomu witamin z grupy B, ale w powiązaniu z prawidłowym poziomem omega-3.
Czy można go osiągnąć zdrową dietą? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Należy zdawać sobie sprawę, że wielu seniorów, nawet dbając o prawidłową dietę, ma problem z pokryciem zapotrzebowania organizmu na różne składniki odżywcze.
Z wiekiem pojawiają się zaburzenia wchłaniania, zmienia zapotrzebowanie w związku ze stanem zdrowia itd.
Można więc podejrzewać, że osoby zagrożone demencją będą miały zalecane suplementowanie korzystnych tłuszczów i witamin. To jednak rola lekarzy, w oparciu o dalsze badania.
Obniżenie poziomu homocysteiny we krwi, uznanego wskaźnika ryzyka choroby Alzheimera, za pomocą witamin z grupy B jest najbardziej obiecującym sposobem leczenia
- podsumowuje prof. Jin-Tai Yu z Instytutu Neurologii w Szanghaju na Uniwersytecie Fudan, który specjalizuje się w analizie czynników ryzyka choroby Alzheimera do tej pory.
Na ewentualne dawkowanie, sposób podawania i inne precyzyjne zalecenia pewnie trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać. Już teraz jednak nie zaszkodzi pamiętać o rybach pełnych dobrego tłuszczu i wartościowych źródłach witamin z grupy B.