Trzy niepokojące oznaki. Pojawiają się 10 lat przed objawami demencji
Ekspert wymienia trzy ciche oznaki pogorszenia funkcji poznawczych, o których warto wiedzieć. Mogą pojawić się nawet dziesięć lat przed wystąpieniem objawów demencji. Co powinno zaniepokoić?
Eric Berg, ktory działa w mediach społecznościowych pod nickiem „Dr Eric Berg”, jest kręgarzem, a obecnie prowadzi regularną edukację zdrowotną na swoim kanale na YouTube. Zebrał pokaźne grono odbiorców – 11,3 mln subskrybentów. W jednym z filmów udostępnionym na znanej platformie mówił o demencji i jej wczesnym rozpoznaniu.
3 ostrzeżenia pogorszenia funkcji poznawczych
Najpierw przypomnimy, że pod terminem demencja (inaczej otępienia) kryje się zespół objawów wywołany chorobą mózgu o różnej etiologii. U każdego rozwija się ona w sposób indywidualny. Jak zaznacza dr Berg, procesy degeneracyjne w mózgu mogą rozwijać się przez wiele lat. Istnieją jednak trzy bardzo wczesne objawy pogorszenia funkcji poznawczych, które mogą ujawnić się nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów demencji.
Utrata węchu
Ekspert powiedział, że pierwszym sygnałem ostrzegawczym demencji mogą być zmiany sensoryczne, w tym utrata węchu. Mogą być on jednak trudne do wychwycenia. – Czasami ludzie mogą się do tego przyzwyczaić, ponieważ jest to brak czegoś. To nie jest ból, którego możesz doświadczyć – wyjaśnia.
W jednej analizie naukowej, opublikowanej na łamach czasopisma „Journal of Gerontology”, dowiedziono, że utrata węchu może być powiązana z wyższym ryzkiem demencji, w tym choroby Alzheimera u osób w podeszłym wieku.
Współautorka badania dr Vidya Kamath podkreśliła, że osłabiona zdolność do wyczuwania zapachów może być wczesną oznaką chorób neurodegeneracyjnych.
Zmiany w siatkówce oka
Jak zaznacza dr Berg, drugą cichą oznaką pogorszenia funkcji poznawczych mogą być zmiany w siatkówce oka. Według ustaleń badaczy z Instytutu Chorób Neurodegeneracyjnych w Boca Raton na Florydzie zanik tkanek i stan zapalny w komórkach na skrajnych obrzeżach siatkówki mogą być dobrym wyznacznikiem do rozpoznania choroby Alzheimera.
Jeden z autorów publikacji dr Richard Isaacson stwierdził, że to odkrycie może być bardzo pomocne w opracowaniu technik obrazowania pozwalających na wcześniejszą i dokładniejszą diagnozę alzheimera i monitorowanie jej postępów w sposób nieinwazyjny poprzez oko.
Zaburzenia snu
Trzecia oznaka, które może pojawić się 10 lat przed wystąpieniem objawów demencji, to zaburzenia snu. – Problemy ze snem mogą wynikać ze 100 różnych powodów. Istnieje jednak silny związek między jakością snu a ryzykiem powstawania demencji – podkreśla dr Berg.
Badaczom z Mayo Clinic w 2013 roku udało się znaleźć dowody na to, że charakterystycznym objawem otępienia z ciałami Lewy’ego, który pojawia się przed diagnozą, są zaburzenia snu w fazie REM.
Tych objawów nie bagatelizuj
Dr Berg radzi, by obserwować swój organizm i zwiększyć czujność na występowanie różnych symptomów, na przykład na to, że:
- łatwo się denerwujesz,
- nie możesz usiedzieć w jednym miejscu,
- masz mniejszą zdolność do radzenia sobie z emocjami,
- masz problemy z pamięcią,
- zapominasz słów lub imion bliskich osób,
- tracisz orientację w terenie,
- masz mniejszą kontrolę nad swoim pęcherzem.
- To czerwone flagi, które mówią o kondycji naszego mózgu, jednak nie muszą być od razu zwiastunem demencji – zaznacza ekspert.
Jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Polecany artykuł: