To łączy chorych na Alzheimera. Jeden czynnik zwiększa ryzyko choroby w młodym wieku
Istnieje wiele rodzajów demencji, a jej najczęstszą postacią jest choroba Alzheimera. Szacuje się, że połowa lub więcej osób z demencją, cierpi też na to schorzenie. Niektóre czynniki rozwoju choroby są wspólne dla wielu pacjentów. Co ich łączy?
Początkowo choroba Alzheimera objawia się zapominaniem. Z czasem do tego objawu dołącza splątanie, zmiany osobowości, drażliwość, niepokój oraz poważne zaburzenia pamięci. W końcu pacjent nie jest w stanie funkcjonować normalnie.
Przeciętny pacjent z Alzheimerem umiera od 8 do 12 lat po wstępnej diagnozie. Jednak jak zaznaczają eksperci – choroba Alzheimera nie jest nieuniknionym skutkiem starzenia się. Możemy wiele zrobić, zadbać o zdrowie naszego mózgu, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.
To łączy chorych na Alzheimera
Badania pokazują, że niektóre nawyki mogą zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera. Ryzyko rozwoju choroby zmniejsza np. aktywność fizyczna. Nasze działania mogą również wpływać negatywnie i w szczególności pogarszać funkcje umysłowe.
Neurolog Jonathan Graff-Radford zaznacza: "Aktywność fizyczna jest jednym ze znanych modyfikowalnych czynników ryzyka demencji. Ponadto regularne ćwiczenia pomagają zwalczać inne czynniki ryzyka choroby Alzheimera, takie jak depresja i otyłość".
No właśnie – otyłość – jest silnie związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Jedno z badań wykazało, że osoby z BMI 30 lub więcej mają o 31 proc. większe ryzyko demencji.
Coraz więcej dowodów wskazuje także na powiązanie cukrzycy typu 2 z chorobą Alzheimera. Lekarz Andrew E. Budson z Harvard Health podkreśla: "Choroba Alzheimera została nawet nazwana cukrzycą typu 3 ze względu na wspólne cechy molekularne i komórkowe cukrzycy oraz choroby Alzheimera".
Geny mają znaczenie
Jeden gen - APOE e4 – może znaczenie zwiększać ryzyko rozwoju Alzheimera i wiąże się z rozwojem choroby we wczesnym wieku. To pierwszy zidentyfikowany gen, który ma najsilniejszy wpływ na ryzyko zachorowania. Wykazano, że występuję u wielu pacjentów z Alzheimerem i jest związany z brakiem równowagi lipidowej w komórkach mózgowych. To z kolei - w opinii ekspertów - wpływa na rozwój demencji.
Z kolei najpopularniejsza forma genu APOE, czyli APOE e3 nie wydaje się wpływać na ryzyko choroby Alzheimera - twierdzą eksperci. Ale rzadziej spotykany APOE e2 działa pozytywnie, czyli zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania.
Polecany artykuł: