Dzięki tej witaminie możesz uniknąć silnego bólu głowy. Wielu z nas ma jej za mało

2023-11-03 11:35

Migrena to dolegliwość, która potrafi mocno utrudnić normalne funkcjonowanie. W Polsce cierpi na nią nawet 8 proc. populacji. Atak migreny mogą wywołać różne czynniki, w tym stres, zbyt mało snu czy nieregularne posiłki. Istotne - zdaniem naukowców - mogą być również niedobory witamin. Ich zdaniem by zapobiec migrenie warto zwrócić uwagę zwłaszcza na poziom witaminy B1.

Dzięki tej witaminie możesz uniknąć silnego bólu głowy. Wielu z nas ma jej za mało
Autor: Getty Images Dzięki tej witaminie możesz uniknąć silnego bólu głowy. Wielu z nas ma jej za mało

Migrena to  nie fanaberia ani zwykły ból głowy, lecz bardzo poważna choroba neurologiczna. Charakteryzuje się napadowymi, bardzo silnymi i nawracającymi atakami bólowymi. Towarzyszyć im mogą inne objawy, m.in. nudności, wymioty, światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.

Ataki migreny a witamina B1 

Niewątpliwie migrena skutecznie uprzykrza życie osobom, które na nią cierpią. W najnowszych badaniach opublikowanych na łamach "Headache: The Journal of Head and Face Pain" odkryto, że witamina B1 (tiamina) może zapobiegać napadom migreny u niektórych osób.

Zespół chińskich naukowców z Zhengzhou University prześledził medyczne dane ponad 13 tys. Amerykanów, którzy wzięli udział w badaniu w latach 1999-2004 przeprowadzonym przez National Health and Nutrition Examination Survey. Spośród nich 2745 osób doświadczyło silnego bólu głowy lub migreny w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Badacze zwracali szczególną uwagę, na to, ile spożywali witaminy B1 i witaminy B2 (inaczej ryboflawiny). Uwzględnili również inne czynniki takie jak: wiek, styl życia, dane demograficzne i choroby współistniejące.

Na podstawie uzyskanych informacji uczeni wywnioskowali, że dieta obfitująca w witaminę B1 wiązała się z mniejszym ryzykiem wystąpienia napadów migreny. Zaobserwowali to głównie u kobiet.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 7 Migrena

Niedobory żywieniowe prowokują napady migreny

Doniesienia naukowe skomentował dr James Giordano, profesor neurologii i biochemii w Georgetown University Medical Center w Waszyngtonie. W jego opinii wyniki, jakie uzyskali chińscy naukowcy, dostarczają ważnych danych, które potwierdzają, że czynniki żywieniowe mogą mieć wpływ na wywoływanie migrenowego bólu głowy. Jak wyjaśnił, ta analiza wykazała statystycznie istotną rolę witaminy B1 w łagodzeniu migreny i odgrywa niezwykle ważną rolę w regulacji poziomu neuroprzekaźnika serotoniny w mózgu. "Nieprawidłowości w funkcjonowaniu serotoniny są bezpośrednio związane z patofizjologią migreny" – dodał.

W tym badaniu uczeni odkryli, że istnieje związek między spożyciem witaminy B1 a migreną. Jednak nie wysunęli dowodów, że brak tiaminy powoduje migrenę.

"Może być tak, że tiamina może stanowić przydatny suplement diety dla osób cierpiących na migrenę, które mogą mieć łagodny do umiarkowanego niedobór magnezu lub które mają zaburzenia metabolizmu wapnia i magnezu" – tłumaczył dr Giordano.

Zdaniem eksperta są potrzebne kolejne badania, dzięki którym będzie można określić dokładną rolę witaminy B1, a także innych witamin w łagodzeniu ataków migreny.