Ta pochodna witaminy może skutecznie wyleczyć silny ból. Naukowcy jednak ostrzegają

2023-11-20 17:03

Rybozyd nikotynamidu, pochodna jednej z witamin z grupy B ma być skutecznym środkiem w leczeniu przewlekłego bólu, będącego następstwem przebytego stanu zapalnego. Suplementacja może więc uchronić nas przed cierpieniem? Wstępne wyniki wydają się dość obiecujące, ale wyciąganie pochopnych, daleko idących wniosków, na tym etapie nie ma uzasadnienia.

Ta pochodna witaminy może skutecznie wyleczyć silny ból. Naukowcy jednak ostrzegają
Autor: GettyImages

Chociaż w publikacjach na temat potencjalnego nowego leku padają mocne słowa, typu: "rewolucja", nim potraktujemy je poważnie, warto wziąć głęboki oddech i lepiej poznać fakty. Warto też mieć na uwadze, że obecnie dostępny arsenał do walki z bólem już jest potężny, ale często z niego nie korzystamy. Pacjent ma prawo nie cierpieć, a lekarz ma ból leczyć. Czy akurat pochodną witaminy B3? To się jeszcze okaże.

Poradnik Zdrowie - Leczenie bólu przewlekłego

Odmiana witaminy B3 leczy ból?

Na razie nie ma żadnego leku. Nie ma badań klinicznych i niepodważalnych dowodów skuteczności terapii. Przeprowadzono eksperyment na myszach i gdybyśmy z każdych takich obserwacji wyciągali daleko idące wnioski, "rewolucja" w medycynie dokonywałaby się co chwilę.

Tak nie jest i z wielu takich obserwacji nie wynika potem nic. Jak powiedział jeden z badaczy, Niels Eijkelkamp, badania kliniczne mogą wykazać, że rybozyd nikotynamidu nie tylko nie zagwarantuje żadnego efektu przeciwbólowego, ale też wywoła nieakceptowalne efekty niepożądane.

Ból przewlekły - tajemnica w mitochondriach?

Wariant witaminy B3 może łagodzić ból wywołany stanem zapalnym. Niels Eijkelkamp wraz z zespołem z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) badali wpływ stanu zapalnego na mitochondria, które dostarczają energię komórkom.

Poprzednie badania sugerowały, że przewlekły ból może być związany z nieprawidłowym działaniem mitochondriów, zwłaszcza w neuronach czuciowych. Mimo ustąpienia stanu zapalnego, niektórzy ludzie nadal odczuwają ból, a badania miały na celu zrozumienie przyczyn tego zjawiska.

Podczas testów przeprowadzonych na 15 myszach, naukowcy wstrzyknęli substancję wywołującą stan zapalny w tylne łapy zwierząt. Następnie zmierzyli ilość tlenu zużywanego przez mitochondria w neuronach czuciowych myszy, aby ocenić ich funkcjonowanie.

Wyniki wykazały, że tydzień po ustąpieniu stanu zapalnego, mitochondria zużywały znacznie więcej tlenu niż przed wstrzyknięciem, co sugeruje, że zapalenie spowodowało trwałe zmiany w ich działaniu. Dalsze eksperymenty pozwoliły na powiązanie tych zmian mitochondrialnych z większą wrażliwością myszy na ból, nawet po ustąpieniu stanu zapalnego.

Przy okazji okazało się, że myszy, już po ustąpieniu stanu zapalnego, miały niższy niż oczekiwano poziom rybozydu nikotynamidu w mitochondriach neuronów czuciowych.

Leczenie bólu witaminą

W kolejnym eksperymencie naukowcy podali połowie badanych myszy dużą dawkę rybozydu nikotynamidu. Wrażliwość myszy na ból oceniali na podstawie tempa reakcji na gorąco. Podobno myszy, które nie dostały witaminy B3, cofały łapkę szybciej, bo ich próg bólu był obniżony.

Jeśli odkrycia opisane w badaniach będą mieć zastosowanie u ludzi, to prawdopodobnie dotyczyć one będą niektórych rodzajów bólu przewlekłego.

Czytaj także: Strach przed morfiną podsycali nawet lekarze. Faktycznie "dobija" pacjentów?