Śpisz w takiej pozycji? Naukowcy potwierdzają: ryzyko Alzheimera rośnie

2024-09-16 11:40

Każdy ma ulubioną pozycję snu, choć największa liczba osób spędza noc na boku lub plecach. Okazuje się, że to właśnie spanie na plecach może wiązać się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Nowe badanie ujawniło związek między tą pozycją snu a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Co warto wiedzieć?

Śpisz w takiej pozycji? Naukowcy potwierdzają: ryzyko Alzheimera rośnie
Autor: Getty Images

Wpływ pozycji podczas snu na zdrowie

Badania wykonane w poprzednich latach wykazały, że spanie na plecach zwiększa ryzyko wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego. Pozycja ta była odradzana zwłaszcza osobom z refluksem żołądkowo-przełykowym oraz kobietom w ciąży.

Nowe badanie przedstawione na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera 2024 wykazało możliwy związek między snem na plecach a neurodegeneracją.

Naukowcy udowodnili, że spędzenie powyżej 2 godzin w nocy na plecach grozi rozwojem groźnych schorzeń. W eksperymencie brali udział pacjenci z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, postępującym porażeniem nadjądrowym, chorobą Parkinsona i otępieniem związanym z chorobą Alzheimera, a także grupa kontrolna.

Uczestnicy korzystali w domu z urządzenia, które zapisywało ile czasu spędzili w danym ułożeniu. Zespół badaczy odkrył, że pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami spali na plecach ponad 2 godziny.

Fakt ten, według naukowców, udowadnia związek między snem na wznak a neurodegeneracją w chorobie Alzheimera, Parkinsona i łagodnych zaburzeniach poznawczych.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Spanie na plecach grozi neurodegeneracją

W ciągu dnia w organizmie powstają neurotoksyny, które są wypłukiwane z mózgu podczas snu.

Kiedy śpimy na plecach, wypłukiwanie neurotoksyn jest mniej wydajne niż podczas spania na boku, ze względu na różnice w sposobie powrotu krwi żylnej z mózgu do serca. Ponadto bezdech senny jest głębszy podczas spania na plecach, a wynikające z tego ciągłe przerwy we śnie również przyczyniają się do gromadzenia neurotoksyn. Zatem nasze badania sugerują, że nieefektywne usuwanie neurotoksyn wynikające ze spania na plecach przez wiele lat przyczynia się do neurodegeneracji

– wyjaśnia autor badania Daniel J. Levendowski.

Ekspert podkreśla, że badanie wykazuje związek między snem na plecach a neurodegeneracją, ale nie udowadnia, że pozycja ciała powoduje tego rodzaju choroby.

Sonda
W jakiej pozycji zazwyczaj śpisz?