Ryan Reynolds o zmaganiach ojca z chorobą. Opowiedział o mniej znanych objawach
Ryan Reynolds to bez wątpienia jedna z największych gwiazd kina ostatnich lat. Niedawno podzielił się bardzo osobistym wyznaniem. Opowiedział o życiu jego ojca z chorobą Parkinsona. Chce, by zwiększyło to świadomość na temat wczesnych oznak i objawów choroby.
Ryan Reynolds postanowił opowiedzieć o zmaganiach jego ojca z chorobą Parkinsona oraz o tym, jak wpłynęła ona na jego całą rodzinę. Chce w ten sposób zwiększyć świadomość na temat mniej znanych objawów tej ciężkiej choroby.
W rozmowie z magazynem People, aktor opowiedział o takich objawach, jak urojenia czy halucynacje, z jakim zmagał się jego ojciec cierpiący na chorobę Parkinsona. Reynoldsa nawiązał współpracę z kampanią edukacyjną More to Parkinson's, która szerzy świadomość i oferuje rodzinom oraz opiekunom dodatkowe zasoby.
Ryan Reynolds o chorobie swojego ojca. Takie miał objawy
Minęło już dziewięć lat od śmierci ojca popularnego aktora. James Chaster Reynolds umarł w wieku 74 lat, po tym jak przez dwie dekady zmagał się z chorobą Parkinsona. Jest ona postępującym zaburzeniem neurologicznym, które wpływa zarówno na ruch, jak i funkcje poznawcze.
Aktor zaznaczył, że choć większość osób wie, że takie objawy jak powolne ruchy czy drżenie to objawy tech schorzenia, niektóre z nich nie są aż tak powszechnie znane. I to właśnie na nich chciał się skupić w wywiadzie.
W tamtym czasie pomyślałem tylko: 'Mój tata traci zmysły'
- powiedział. Co więcej, jak mówi, jego tata nie odróżniał fikcji od rzeczywistości. Doświadczał bowiem halucynacji oraz urojeń. Te objawy łącznie występując w spektrum nasilania się, znane są jako psychoza Parkinsona.
Warto podkreślić, że prawie trzy czwarte osób, które żyją z chorobą Parkinsona przez 20 lat lub dłużej, doświadcza psychoz.
Halucynacje to nie to samo co urojenia. Wczesne objawy choroby Parkinsona
Warto wiedzieć, że halucynacje to nie to samo co urojenia. Każde z nich ma swoje unikalne i charakterystyczne cechy i nie powinno się używać ich jako synonimów.
O halucynacjach możemy mówić, kiedy dana osoba widzi, słyszy, a nawet czuje zapach, czego w rzeczywistości nie ma.
Urojenia natomiast to alternatywne lub irracjonalne postrzeganie rzeczywistości. Mogą one obejmować paranoje lub bardziej specyficzne urojenia. Tu warto wymienić Zespół Capgrasa, czyli nierozpoznawanie twarzy bliskich i przekonanie, że zostali oni zastąpieni sobowtórami.
Jakie są jeszcze objawy choroby Parkinsona, które zalicza się do bardziej "klasycznych" oznak? Wczesne obejmują:
- zmiana mimiki twarz,
- spowolnione i niezgrabne ruchy,
- sztywność mięśniowa,
- drobne i ciasne pismo,
- osłabienie lub utrata węchu,
- niekontrolowane ruchy.
Re objawy mogą pojawić się nawet o dekadę wcześniej niż objawy ruchowe typowe dla choroby Parkinsona.
Choć choroba ta jest głównie utożsamiana z problemami motorycznymi jak drżenie rąk i spowolnienie ruchów, nie można zapominać również objawów psychologicznych i poznawczych.