Rośnie liczba przypadków padaczki u dzieci. NFZ radzi, jak pomóc w razie ataku

2024-09-03 10:45

W ciągu ostatnich kilku lat liczba dzieci z epilepsją wzrosła o niemal 9 proc. Jest to poważny problem, w związku z czym NFZ postanowił przygotować specjalny film edukacyjny. Ma on zwiększyć świadomość dotyczącą padaczki i dać praktyczne wskazówki, jak zachować się w przypadku padaczkowego.

Rośnie liczba przypadków padaczki u dzieci. NFZ radzi, jak pomóc w razie ataku
Autor: fot. Getty Images Rośnie liczba przypadków padaczki u dzieci. NFZ radzi, jak pomóc w razie ataku

Według najnowsztcg danych Narodowego Funduszu Zdrowia, obserwujemy znaczący wzrost przypadków padaczki lub stany padaczkowego u osób poniżej 18. roku życia. W przeciągu lat 2020-2023 liczba młodych pacjentów, wzrosła z niemal 42 tysięcy do prawie 45,5 tysiąca.

Co więcej, jak informuje NFZ, szczególnie narażeni są chłopcy w grupie wiekowej 7-13 lat. Wśród nich odnotowano średnio 2237 przypadków więcej niż w przypadku dziewczynek.

W związku z tym powstał specjalny film edukacyjny z cyklu "Zdrowie na Pierwszym Planie". Ma on na calu zwiększenie świadomości u dzieci i niemowląt, dając tym samym praktyczne wskazówki, jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego.

Jak rozpoznać padaczkę u dziecka? Ekspertka wyjaśnia

Na filmie profesor neurologii i neurologii dziecięcej Katarzyna Kotulska-Jóźwiak wyjaśniła, jak można rozpoznać epilepsję u naszego malucha. Ekspertka wyjaśniła, że jeśli u dziecka widzimy powtarzające się zachowania, są niemożliwe do przerwania to powinniśmy się zaniepokoić.

Profesor wyjaśniła, że zachowania te mogą być bardzo różne. Napad padaczkowy niekoniecznie musi bowiem wyglądać tak, jak widzimy to na filmie. Co więcej, u małych dzieci napady wyglądają tak bardzo rzadko.

Zamiast tego powinniśmy zwrócić uwagę na dyskretne ruchy, zmianę zachowania lub utratę z nim kontaktu. Warto również nagrać jeden z napadów i puścić lekarzowi.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 12 Epilepsja

Do kogo zgłosić się w razie podejrzenia padaczki?

Profesor poradziła, że w razie podejrzeń, warto zgłosić się najpierw z dzieckiem do lekarza pediatry. Najlepiej jeśli już mamy nagrania, w innym przypadku konieczne będzie dokładne opisanie niepokojących objawów. 

Lekarz pediatrę będzie mógł wówczas skierować dziecko na dalszą diagnostykę do neurologa dziecięcego.

Jak zachować się w przypadku ataku? Eksperta tłumaczy

Jak zachować się w przypadku ataku padaczki u niemowlęcia? Ekspertka powiedziała, że rodzice maluchów z rozeznaniem padaczki są zazwyczaj dobrze przygotowywani na takie sytuacje w ośrodku, który leczy dziecko. Dostają oni instrukcje co zrobić, mają leki i wiedzą kiedy wezwać pomoc. Jeśli jednak tej edukacji nie mamy, w przypadku małego dziecka lepiej wezwać od razu pomoc.

W przypadku starszych dzieci również lepiej będzie wezwać pomoc. Jeśli jednak chodzi o pierwszą pomoc w przypadku ataku padaczki powinniśmy:

  1. sprawdzić czas rozpoczęcia i zakończenia drgawek
  2. zabezpieczyć przed urazami w razie utraty przytomności
  3. rozluźnić ubranie w okolicach szyi i klatki piersiowej
  4. zostać z dzieckiem przez cały czas
  5. nie powstrzymywać drgawek, by nie zrobić krzywdy
  6. pod żadnym pozorem nie wkładać żadnych przedmiotów do ust.

Profesorka radzi, by zachować spokój i nie panikować. Warto pamiętać o wszelkich wskazówkach i zabezpieczyć pacjenta przed konsekwencjami napadu.