Raport czynników ryzyka demencji - dodano dwa faktory. O czym warto pamiętać?

2024-08-06 14:24

Żyjemy coraz dłużej, co jednak nie zmienia faktu, że wciąż chorujemy. Na całym świecie wciąż rośnie na przykład liczba chorych osób na demencję. Okazuje się jednak, że można obniżyć ją, jeśli zapobiegnie się czynnikom ryzyka. W tym roku komisja wpisała dwa nowe na listę.

Raport czynników ryzyka demencji - dodano dwa faktory. O czym warto pamiętać?
Autor: fot. Getty Images Raport czynników ryzyka demencji - dodano dwa faktory. O czym warto pamiętać?

Trzecia komisja Lancet ds. zapobiegania demencji, interwencji i opieki, pod przewodnictwem profesor Gill Livingston z UC zaprezentowana została na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimer's Association (AAIC 2024).

Dwa nowe czynniki ryzyka demencji. Dodano je do raportu 

Na podstawie najnowsze dostępne dowody, nowy raport dodał dwa nowe czynniki ryzyka, które powiązane zostały z 9 proc. wszystkich przypadków demencji. Według szacunków, aż 7 proc. przypadków można przypisać tak zwanemu cholesterolowi LDL u osób od około 40. roku życia.

Pozostałe dwa procent przypadków przypisać można natomiast do nieleczonej utraty wzroku w późniejszym życiu. 

Te dwa nowe czynniki dołączyły do listy 12 wcześniej już zidentyfikowany przez komisję Lancet. Tam pojawiły się:

  • otyłość
  • depresja
  • upośledzenie słuchu
  • wysokie ciśnienie krwi
  • niski poziom wykształcenia
  • palenie
  • brak aktywności fizycznej
  • cukrzyca
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • urazowe uszkodzenie mózgu
  • zanieczyszczenie powietrza
  • izolacja społeczna. 

Według najnowszego raportu, na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o czynniki ryzyka związane z największą liczbą osób rozwijających demencję w populacji globalnej, było upośledzenie słuchu oraz wysoki poziom cholesterolu LDL. Oba z tych czynników uzyskały, aż po 7 proc.

Poradnik Zdrowie - Demencja

Komisja składa się z 27 przodujących ekspertów z całego świata w dziedzinie demencji. Wzywają oni zarówno rządy, jak i osoby prywatny, by podejść do kwestii ryzyka związanego z demencją na poważnie. Podkreślają, że im szybciej zajmiemy się czynnikami ryzyka i je obniżymy, tym lepiej. 

Jak obniżyć ryzyko demencji? Badacze mają na to sposób

W raporcie znalazły się również proponowane przez nich zmiany zarówno polityczne, jak i w stylu życia, które mogłyby zapobiegać demencji i lepiej ją leczyć. Można je znaleźć pod tym linkiem.

Według ekspertów, ze względu na szybki starzenie się populacji na całym świecie, liczba osób żyjących z demencją ma się do 2050 roku niemal potroić i wynosić około 153 milionów na całym świecie. 

Autorzy raportu podkreślają jednak, że w niektórych krajach, jak USA i Wielka Brytania, spada odsetek osób cierpiących na demencję. W szczególności wśród osób zamieszkujących na obszarach o korzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Autorzy twierdzą, że jest to częściowo spowodowane odpornością poznawczą i fizyczną budowaną w trakcie życia. Dodali również, że może być to spowodowane mniejszymi uszkodzeniami naczyń krwionośnych, wynikającymi z poprawy opieki zdrowotnej i zmianom w stylu życia. Według nich jest to idealny dowód na to, że wdrażanie metod zapobiegawczych, najwcześniej, jak jest to możliwe, jest potrzebne i ważne.

Wczesne oznaki demencji

Listen on Spreaker.