Przebadali mózgi nastolatków, wyniki były zaskakujące. Efekty lockdownu widać jak na dłoni

2024-09-16 15:32

Pamiętacie lockdowny w 2020 roku? Można rzec, że takich rzeczy się nie zapomina. Czas, który przewrócił życie wielu osób do góry nogami, doprowadził do nieodwracalnych zmian społecznych i gospodarczych. Zmienił życie towarzyskie, szkolne, zawodowe, osobiste i... zmienił nasze mózgi. Naukowcy opublikowali wyniki nowych badań, które mogą niepokoić.

Nastolatka u lekarza psychiatry
Autor: Getty Images Przebadali mózgi nastolatków, wyniki były zaskakujące. Efekty lockdownu widać jak na dłoni

Wpływ lockdownu na mózgi dzieci i nastolatków

Amerykańscy naukowcy z University of Washington ustalili, że lockdown, który wprowadzono z powodu światowej pandemii COVID-19, spowodował szybsze starzenie się mózgów. Zaobserwowane zmiany w szczególności dotknęły nastoletnich dziewczyn. Skala zaobserwowanych zmian jest niebagatelna: mózgi tych młodych osób mogły postarzeć się nawet o ponad 4 lata.

CZYTAJ TEŻ: Mózg zaczyna starzeć się już u 35-latków. Uważajcie na pierwsze objawy

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

Badania opublikowane na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" zawierają informacje zarówno o procesie szybszego starzenia się mózgów nastolatków w okresie lockdownów, jak i o możliwym rokowaniu. Po złej wiadomości, związanej ze starzeniem się mózgów, dobre wieści są takie, że ten proces może być odwracalny.

Zmiany w mózgach nastolatków po lockdownie

Naukowcy z I-LABS (Institute of Learning & Brain Sciences) z University of Washington badali 160 osób w wieku dojrzewania, od 9 do 17 r.ż. Badania prowadzono od 2018 r., a więc jeszcze przed pandemią. Mózgi młodych pacjentów badano za pomocą rezonansu magnetycznego.

Wskutek lockdownu, badania przerwano w roku 2020. Następnie program badań ponownie realizowano od roku 2021. To pozwoliło wysnuć wnioski związane z wpływem lockdownów na mózgi. Co ustalono?

  • Kora mózgowa nastolatków w okresie lockdownu zmniejszyła grubość w szybszym niż zwykle tempie.
  • U wszystkich nastolatków wykazano w tym okresie przyspieszone starzenie się mózgu, u dziewczynek o ok. 4,2 roku, u chłopców o ok. 1,4 roku.
  • U dziewczyn zmiany dotyczyły 30 badanych obszarów mózgu, u chłopców – głównie płatów potylicznych, odpowiedzialnych za widzenie, analizę ruchu, kształtu, głębi oraz skojarzenia wzrokowe.

W miarę starzenia się, cieńczenie kory mózgowej wiąże się z wolniejszym czasem przetwarzania informacji, mniejszą elastycznością myślenia, czyli z wszystkimi rzeczami, które kojarzymy ze starzeniem się

– powiedziała autorka badania, Patricia Kuhl.

- Wszystkie nastolatki ogólnie wykazały przyspieszone starzenie się mózgów – zauważyła badaczka, zwracając uwagę, że w przypadku pandemii nie był to skutek upływu czasu, ale stresu i trudności emocjonalnych, co mogłoby tłumaczyć różnicę w zmianach u poszczególnych płci, dla których w różnym stopniu istotne mogą być np. interakcje społeczne.

Pandemia - wpływ na stan psychiczny i emocjonalny nastolatków

Nowe ustalenia badaczy potwierdziły opublikowane w 2022 roku wyniki badań naukowców ze Stanford University, którzy również zwracali uwagę na pocienienie kory mózgowej u młodzieży wskutek lockdownów i związanej z nimi izolacji społecznej.

Pandemia była dramatyczna i niespodziewana, oczywiście, ale dramatyczna i katastrofalna w sposób, który wpłynął nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne 

- powiedziała główna badaczka Patricia Kuhl, dyrektorka Institute for Learning & Brain Sciences na University of Washington.

CZYTAJ TEŻ: Przedwczesne starzenie się mózgu, ubytek IQ. Profesorka wirusologii ostrzega ozdrowieńców

Listen on Spreaker.