Porażenie mózgowe - rodzaje mózgowego porażenia dzięcięcego
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zaburzenie, którego charakter objawów jest uzależniony od postaci choroby. Nie w każdym przypadku niedowład obejmuje całe ciało. Nie zawsze też objawami współtowarzyszącymi są padaczka czy niedorozwój intelektualny. Sprawdź, jakie są rodzaje mózgowego porażenia dziecięcego (MPD).
Spis treści
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - porażenie połowicze
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - porażenie obustronne kurczowe
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - obustronne porażenie połowicze
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - porażenie czterokończynowe
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - postać pozapiramidowa
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - postać móżdżkowa
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zaburzenie, które głównie przyczynia się do problemów z wykonywaniem zamierzonych ruchów (1/3 chorych nie potrafi chodzić). Jak jednak wynika z badań, około 1/4 pacjentów nie mówi (co w żadnym wypadku nie świadczy o niepełnosprawności intelektualnej!), a spory odsetek ma również problemy ze słuchem. Stopień zaawansowania choroby zależy od rodzaju porażenia mózgowego (MPD).
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - porażenie połowicze
Porażenie połowicze (hemiplegia) charakteryzuje się osłabieniem mięśni tylko jednej stronie ciała. Hemiplegia jest spowodowana uszkodzeniem drogi korowo-rdzeniowej w mózgu, przy czym niedowład występuje po stronie przeciwnej do lokalizacji uszkodzenia. Mięśnie są nadmiernie sztywne lub przeciwnie - bardzo wiotkie.
We wczesnym okresie życia dziecka pojawia się asymetria ruchów spontanicznych i asymetria ułożenia ciała. Około 4. roku życia można zauważyć:
- wzmożone napięcie mięśniowe w porażonych kończynach (co objawia się np. problemami z utrzymaniem równowagi podczas stania lub chodzenia)
- spastyczne (zgięciowe) ustawienie ręki i nogi po stronie zaburzonej
- mogą pojawiać się ruchy mimowolne w kończynie górnej
- po stronie dotkniętej porażeniem mogą występować trudności z czuciem
- padaczka (rzadko)
Rozwój intelektualny zazwyczaj nie jest zaburzony.
SPRAWDŹ >> Podstawowe informacje o padaczce
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - porażenie obustronne kurczowe
Porażenie obustronne zwykle obejmuje kończyny dolne. W związku z tym nauka chodzenia, a także samo chodzenie jest bardzo utrudnione. Chorzy często są zmuszeni korzystać z balkoników i kul. Sprawność rąk nie jest ograniczona, mogą jedynie wystąpić problemy z precyzyjnymi ruchami, takimi jak pisanie czy szycie.
Ponadto często pojawiają się choroby oczu, takie jak zez, krótkowzroczność czy retinopatia (uszkodzenie siatkówki oka).
Rozwój umysłowy jest zazwyczaj prawidłowy.
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - obustronne porażenie połowicze
Obustronne porażenie połowicze charakteryzuje się odgięciowym ułożeniem dziecka i ograniczeniem spontanicznych ruchów we wczesnym okresie rozwoju.
W późniejszym wieku pojawia się niedowład kończyn, przy czym kończyny górne są w większym stopniu sparaliżowane niż dolne Wówczas w kończynach górnych pojawia się wzmożone napięcie mięśni, z jednoczesnym obniżeniem napięcia mięśni głowy i tułowia.
U dzieci dotkniętych tą postacią mózgowego porażenia pojawiają się trudności z mówieniem i odżywianiem. Bardzo często występuje również padaczka.
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - porażenie czterokończynowe
Porażenie czterokończynowe obejmuje całe ciało: głowę, tułów i kończyny. Pacjenci, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, mogą tylko pełzać, siedzieć albo leżeć. W tym ostatnim przypadku chory jest w stanie jedynie samodzielnie oddychać.
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - postać pozapiramidowa
Cechą charakterystyczną postaci pozapiramidowej są różnego typu ruchy mimowolne, obejmujące głównie mięśnie twarzy i całej głowy, które nasilają się pod wpływem silnych emocji. Postać pozapiramidowa mózgowego porażenia dziecięcego objawia się między 12. a 18. miesiącem życia. Objawy współtowarzyszące to:
- nadwrażliwość na dźwięk
- niedosłuch typu odbiorczego lub głuchota
- porażenie spojrzenia ku górze
- zaburzenie snu
- zaciskanie dłoni w piąstkę
- odginanie główki
- usztywnianie tułowia
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - postać móżdżkowa
Postać móżdżkowa to najrzadziej diagnozowana postać porażenia mózgowego. Cechą wyróżniającą chorobę jest tzw. drżenie zamiarowe: przy próbie wykonywania ruchu (np. sięgania) występuje drżenie kończyny. W niektórych postaciach długo utrzymującym się objawem jest wiotkość mięśniowa.
Sprawdź: Zespół Aspergera - objawy, rozpoznanie i metody terapii zespołu Aspergera
Porady eksperta