Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych: przyczyny, objawy i leczenie

2014-07-02 10:48

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych (mózgowo-rdzeniowych) to choroba, za którą najczęściej odpowiadają pasożyty występujące w zbiornikach wodnych i te, które przenoszą zwierzęta. Jakie są przyczyny i objawy pasożytniczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych? Na czym polega leczenie?

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych: przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych (mózgowo-rdzeniowych) to choroba, za którą najczęściej odpowiadają pasożyty występujące w zbiornikach wodnych i te, które przenoszą zwierzęta.

Spis treści

  1. Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych - objawy
  2. Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych - leczenie

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych zwykle jest wywoływane przez pasożyta Acantamoeba (rodzaj ameby, która wywołuje chorobę pasożytniczą zwaną akantamebozą) i pierwotniaka Naegleria fowleri, który wywołuje negleriozę. Zakażenie wywoływane przez Toxoplazma gondii (pierwotniaka, który wywołuje chorobę odzwierzęcą - toksoplazomę) również może powodować pasożytnicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych - objawy

Zakażenie pasożytami z grupy Acantamoeba i Naegleria fowleri powoduje gorączkę, ból głowy, po czym doprowadza do śpiączki, a następnie do śmierci.

Zakażenie Toxoplasma gondii to głównie zapalenie naczyniówki i zapalenie siatkówki, które może doprowadzić do utraty wzroku. Pojawiają się także bóle i zawroty głowy oraz objawy porażenia spastycznego.

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych - leczenie

W przypadku zakażenia Acanthamoeba i Naegleria fowleri choremu podaje się amfoterycynę B. W przypadku zakażenia Toxoplasma gondii leczenie polega na stosowaniu pirymetaminy (jest to środek stosowany m.in. w leczeniu malarii) z sulfadiazyną lub spiramycyną.