Odkryto kolejny czynnik ryzyka alzheimera. Dotyczy w szczególności młodych
Czynników wpływających na zwiększanie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera jest całe mnóstwo. Teraz do tej listy będzie trzeba dodać kolejny punkt. Może mieć on znaczenie, w szczególności jeśli chodzi o osoby poniżej 65. roku życia.
Dieta, stres, otyłość, brak snu - to niektóre z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera u niektórych osób. Tak wykazują badania, które przeprowadzono w ostatnich latach.
Do tej listy, jak się okazuje trzeba będzie dodać kolejny punkt. Według nowych badań, ekspozycja na światło zewnętrzne w nocy może również zwiększać ryzyko alzheimera, w szczególności jeśli chodzi o osoby poniżej 65. roku życia.
Naukowcy zaskakują nowym badaniem. Ekspozycja na światło o alzheimer
Naukowcy z Rush University Medical Center w Illinois porównali mapy zanieczyszczenia światłem z 48 stanów w Stanach Zjednoczonych z dokumentacją medyczną z tych samych obszarów.
Jak udało im się odkryć, istnieje statystycznie istotny związek pomiędzy zanieczyszczeniem światłem a chorobą Alzheimera. Wygenerowane dane zostały podzielone na pięć kategorii od najniższej do najwyższej intensywności światła nocnego.
Naukowiec medyczny Robin Voigt-Zuwala, powiedziała, że udało im się wykazać, że w USA istnieje pozytywny związek pomiędzy częstością występowania alzheimera a wystawieniem na światło w nocy. Jak tłumaczy ekspertka, nocne zanieczyszczenie światłem, czyli modyfikowalny czynnik środowiskowy, może być ważnym czynnikiem ryzyka tej choroby.
Wpływ zanieczyszczenia światłem na ludzi. Różnica pomiędzy młodymi a starszymi
Jak można się dowiedzieć, zanieczyszczenie światłem wyprzedzało czynniki ryzyka takie jak depresje, nadużywanie alkoholu czy przewlekła choroba nerek, w przypadku osób powyżej 65. roku życia. Nie dorównywało jednak takim czynnikom, jak wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca.
To jednak zmieniło się w przypadku młodszych osób. Wśród nich, ekspozycja na zanieczyszczenie światłem była znacznie silniej związana z występowaniem choroby, niż jakikolwiek inny czynnik analizowany w badaniu.
Według eksperów, może to sugerować, że młodzi ludziom mogą być szczególnie wrażliwi na skutki ekspozycji na światło w nocy. Dr Robin Voigt-Zuwala wyjaśniła, że niektóre genotypy, które wpływają na wczesny początek choroby Alzheimera, oddziałują na reakcję na sensory biologiczne.
Właśnie to może odpowiadać za zwiększoną podatnością na skutki nocnej ekspozycji na światło. Co więcej, młodzi ludzie częściej mieszkają na obszarach miejskich i prowadzą styl życia, który może zwiększać ich ekspozycje na światło nocy.
Eksperta podkreśliła również, że światło jest "najważniejszym czynnikiem" wpływającym na rytmy domowe. Sen jest niezbędny do rozwoju mózgu i wiąże się z ryzykiem demencji i innych chorób.
Naukowcy chcą, by sama świadomość istnienia związku umożliwiła ludziom wprowadzenie zmian w stylu życia.