Objaw Parkinsona dostrzeżesz w toalecie. Warto go znać
Choroba Parkinsona jest niezwykle podstępna. Może powodować ponad 40 różnych objawów, które mogą zmieniać się nawet z dnia na dzień. Jeden z symptomów schorzenia ma związek z wypróżnianiem, ale niewiele osób go zna.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba Parkinsona jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności i zgonu z powodu zaburzeń neurologicznych. Niestety, chorych przybywa. Globalne szacunki wskazują, że częstość występowania schorzenia podwoiła się w ciągu ostatnich 25 lat.
Problemy z wypróżnianiem mogą zwiastować chorobę Parkinsona
Na świecie z chorobą Parkinsona zmaga się co najmniej 8,5 milionów osób. To zwyrodnienie struktur mózgu, którego przyczyna nadal nie jest znana. Schorzenie powoduje różnego rodzaju zaburzenia – od poznawczych po motoryczne. Często chorobie Parkinsona towarzyszy także demencja.
Według organizacji charytatywnej "Parkinson's UK", która wspiera pacjentów z tym schorzeniem, choroba może powodować 40 różnych objawów. Symptomy te mogą zmieniać się z dni na dzień i różnić się między chorymi.
Jednym z mniej oczywistych objawów choroby Parkinsona są problemy z wypróżnianiem. Zaparcia są dość powszechnym symptomem u osób zmagających się z tym zaburzeniem. Zdaniem ekspertów z "Parkinson's UK" mogą za to odpowiadać kilka czynników.
Po pierwsze choroba sprzyja bezruchowi. Sztywnienie ciała, spowolnienie ruchu może wpływać na pracę jelit. Te przez brak stymulacji, mogą skutkować problemami z wypróżnianiem.
Schorzenie może również atakować różne obszary ciała, w tym kontrolować mięśnie brzucha i zwieracz odbytu, co także może powodować trudności podczas korzystania z toalety.
Wczesne objawy choroby Parkinsona
Dystonie, czyli objawy związane z napięciem i drżeniem mięśni, to jedne z najbardziej charakterystycznych symptomów choroby Parkinsona. Jednak istnieje wiele innych sygnałów ostrzegawczych, które mogą pojawiać się we wczesnych stadiach schorzenia.
Należą do nich:
- problemy z pisaniem – wraz z rozwojem choroby pismo chorego staje się coraz mniejsze, a pisanie sprawia większe trudności;
- spowolniony ruch – widoczny nawet w prostych czynnościach jak wstawanie czy poruszanie się;
- zgarbiona postawa;
- zmiany w mowie – szybkie mówienie, może pojawiać się także mamrotanie, jąkanie;
- utrata automatycznych ruchów takich jak kołysanie podczas chodzenia, mruganie czy uśmiechanie się.