Nowa nadzieja w leczeniu Alzheimera. Naukowcy są pozytywnie nastawieni
Nowe odkrycie, które może dać nadzieję osobom z chorobą Alzheimera. Chodzi o cząsteczkę, która u myszy z odpowiednikiem zaburzenia przywróciła działanie pamięci i funkcje poznawcze. Naukowcy mówią, że może być to całkowicie nowatorskie podejście do leczenia.
W The Proceedings of the National Academy of Sciences opublikowane zostało badanie, które może być potencjalnym przełomem w leczeniu choroby Alzheimera. Naukowcy z UCLA Health wykazali, że zidentyfikowana i zsyntezowana przez nich cząsteczka przywraca funkcje poznawcze u myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera, skutecznie pobudzając obwody pamięci w mózgu.
Cząsteczka przywracające pamięć. To może być rewolucja
To przełomowe odkrycie skupia się wokół cząsteczki zwanej DDL-920. Jej nowatorskość polega na tym, że nie będzie ona tylko spowalniać postępu choroby. Badanie wykazało bowiem, że skutecznie "uruchamia" ona obwody pamięciowe mózgu.
Jeśli ten związek będzie miał podobne działanie u ludzi, z pewnością będzie to prawdziwa rewolucja. Wszystko dzięki jej zdolności do rewitalizacji pamięci i funkcji poznawczych.
Główny autor badania, dr Istvan Mody, profesor neurologii i fizjologii w UCLA Health powiedział, że ani na rynku, ani w eksperymentach nie ma niczego podobnego, co by wykazywało podobne właściwości.
Sama cząsteczka DDL-920 działa inaczej niż zatwierdzone przez FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) leki na chorobę Alzheimera. Usuwają one bowiem szkodliwe płytki gromadzące się w mózgach pacjentów, co - jak wykazano - spowalnia tempo spadku funkcji poznawczych. Nie przywraca jednak pamięci ani upośledzeń poznawczych.
Leczenie, jakiego jeszcze nie było. Naukowcy są pozytywni
W nowym badaniu naukowcy starali się znaleźć związek, który mógłby "włączyć" przełącznik w obwodach pamięci mózgu. Uznali, że skoro nie da się ich uruchomić za pomocą zewnętrznych narzędzi, być może istnieje sposób na wyzwolenie tych rytmów elektrycznych od wewnątrz.
Potrzebowali oni więc związku, który mógłby oddziaływać na szybko wyzwalające neurony, znane jako interneurony. Są one krytyczne w generowaniu oscylacji gamma (rytmy o najwyższej częstotliwości, wykazano, że orkiestrują one obwody mózgowe leżące u podstaw procesów poznawczych i pamięci roboczej, a zatem w pamięci i funkcjach poznawczych).
Pewne receptory chemiczne jednak w tych neuronach reagują na przekaźnik chemiczny znany jako GABA, działają jak "pedały hamulca", aby zmniejszyć oscylacje gamma synchronizowane przez te neurony.
Naukowcy odkryli, że związek DDL-920 umożliwia neuronom podtrzymywanie silniejszych oscylacji gamma.
Leczenie na razie było skuteczne u myszy, jednak eksperci podkreślają, że potrzeba będzie jeszcze dużo pracy, by ustalić, czy leczenie będzie skuteczne i bezpieczne u ludzi. Jeśli jednak odpowiedź będzie twierdząca, to lek ten może mieć wpływ na leczenie innych chorób i schorzeń, które zmniejszyły oscylacje gamma. Wśród nich można wymienić" depresję, schizofrenię i zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Naukowcy są jednak bardzo pozytywnie nastawiani do tego mechanizmu, który wcześniej nie był wypróbowywany.