Nieoczekiwana korzyść z radosnych świąt. Naukowcy potwierdzają!
Święta to dla wielu jeden z najwspanialszych okresów w roku. Okazuje się jednak, że szczęśliwe święta to nie tylko wspaniale spędzony czas z rodziną oraz prezenty. Radosne Boże Narodzenie może również... zmniejszyć ryzyko demencji.
Radośnie spędzone święta Bożego Narodzenia są dla wielu prawdziwym marzeniem. Nic dziwnego, że zarówno dzieci, jak i dorośli z niecierpliwością czekają na ten magiczny czas.
Szczęśliwe życie może ograniczać ryzyko demencji. Badania udowadniają
Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że święta to nie tylko prezenty, jedzenie i czas spędzony z rodziną. Naukowcom udało się odkryć, że bycie radosnym i zadowolonym z życia może... obniżyć ryzyko demencji w późniejszych latach nawet o 70 procent.
Osoby badane, które wykazywały, że są bardzo zadowoleni z życia towarzyskiego, relacji i innymi oraz z pracy, był o wiele mniej narażeni na zachorowanie na tę chorobę neurodegradacyjną.
Co ciekawe, u starszych uczestników, którzy byli zadowoleni ze swojego życia, ryzyko wystąpienia zaników pamięci i koncentracji, czyli łagodnych zaburzeń poznawczych uważanych za pierwsze objawy demencji i alzheimera, było niższe aż o 60 procent.
Jest to ciekawe odkrycie, które rzuca nowe światło na tę poważną chorobą, z którą zmagają się miliony ludzi na całym świecie.
Już wcześniej informowano, że ograniczenie spożycia alkoholu, regularne ćwiczenia i zdrowa dieta mogą wpływać na ryzyko zachorowania na tę chorobę.
Szczęśliwe życie to niższe ryzyko choroby? Naukowcy wyjaśniają
Jednak naukowcy z Florida State University przeprowadzili badania, które wskazują na to, że zadowolenie z życia również może odgrywać ważną rolę jeśli chodzi o ochronę przed demencją.
Przeanalizowano dane zabrane od przeszło 23 tysięcy mężczyzn i kobiet ze Stanów Zjednoczonych na przestrzeni aż 18 lat. Ochotnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, w których odpowiadali na pytania dotyczące ich satysfakcji z życia. W to wchodziło zadowolenie z ich związków, życia seksualnego oraz zdrowia psychicznego.
Według wyników badania, które opublikowane zostało na łamach czasopisma Geroscience, osoby najbardziej zadowolone z życia miały aż o 72 procent niższe ryzyko wystąpienia demencji niż osoby, które nie były zadowolone ze swojego życia.
Co więcej, w niektórych przypadkach ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera spadało nawet o 90 procent.
Naukowcy wytłumaczyli, że uczucie znużenia czy depresja powodują wzrost ilości kortyzolu, znanego również jako hormon stresu, w mózgu. To on bowiem odpowiada za obkurczanie mózgu, co może się wiązać z pogorszeniem funkcji poznawczych.
Wniosek, który wyciągnęli naukowcy, jest więc prosty: Zadowolenie z życia równia się niższemu ryzyku demencji.