Niedoczulica – gdy ogień nie parzy
Niedoczulica to osłabienie czucia powierzchownego, które jest następstwem uszkodzenia nerwów obwodowych lub zmniejszenia pobudliwości czuciowych zakończeń nerwowych. W skrajnych przypadkach zaburzenie to może być zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jak leczy się niedoczulicę?
Spis treści
Niedoczulica, inaczej zwana hipestezją, to upośledzenie czucia powierzchownego. Wynika ono z uszkodzenia nerwów obwodowych. Osoba dotknięta niedoczulicą nieprawidłowo odczuwa zmiany temperatury oraz siłę dotyku. Bardzo słabo, a nawet wcale nie czuje stosunkowo silnych bodźców, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jeśli nie reaguje na wysoką lub niską temperaturę o poparzenia czy odmrożenia nie jest trudno. Równie niebezpieczna jest sytuacja, gdy mocny ucisk, czy skaleczenie nie bolą. W końcu czucie to pierwsza linia obrony przed wszelkim zagrożeniem.
Skąd się bierze niedoczulica?
Przyczyny wystąpienia hipestezji są bardzo różne. Może ona być bowiem objawem wielu zaburzeń neurologicznych. Z reguły jest manifestacją jakichś chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, ale nie tylko. Niedoczulica czasem występuje w wyniku zaburzeń elektrolitowych, w niedoborach witamin, jako następstwo choroby alkoholowej.Niedoczulica może pojawić się w wyniku:
- poparzenia lub odmrożenia
- jakiegoś urazu
- stłuczenia mózgu, krwotoku śródmózgowy
- neuropatii
- niedoboru witaminy B6 i witaminy B12
- zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
Inne choroby, w których może wystąpić hipestezja:
- stwardnienie rozsiane
- jamistość rdzenia kręgowego
- udar niedokrwienny mózgu
- toksoplazmoza
- padaczka
- encefalopatia hipoglikemiczna
- nowotwory
- niedoczynność tarczycy
Leczenie niedoczulicy
Nigdy nie należy lekceważyć pierwszych zaburzeń czucia. Mogą one zwiastować poważną chorobę neurologiczną, dlatego jeśli tylko coś nas zaniepokoi, bezwzględnie trzeba udać się do neurologa. Czego można się spodziewać w gabinecie lekarskim? Oczywiście dokładnego wywiadu, poza tym być może konieczne będzie przeprowadzenie badania obrazowego – tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Terapia zaburzeń czucia zawsze zależna jest od podstawowej przyczyny, która je wywołuje. Bywa, że w ogóle nie jest możliwe, żeby wróciło prawidłowe czucie. Może tak się zdarzyć w wielu przypadkach, kiedy np. hipestezja jest konsekwencją poparzenia jakąś substancją chemiczną czy urazu.
Leczenie niedoczulicy to leczenie choroby podstawowej. A więc objaw ten może minąć, gdy uzupełnimy witaminy w przypadku niedoborów, ustabilizujemy cukrzycę w przypadku neuropatii cukrzycowych lub odstawimy alkohol, jeśli przyczyną hipestezji jest alkoholizm. W leczeniu niedoczulicy wywołanej urazem pomocna może okazać się rehabilitacja.
Polecany artykuł: