Nawet milion przypadków do 2060 roku. Rośnie liczba chorych na demencję

2025-01-14 11:40

U coraz większej liczby dorosłych osób w USA diagnozowana jest demencja. Jak podają badania, które znalazły się w "Nature Medicine" do 2060 roku liczba ta ma wzrosnąć do około miliona, w porównaniu do ok. 514 tys. z 2020 roku.

Nawet milion przypadków do 2060 roku. Rośnie liczba chorych na demencję
Autor: fot. Getty Images Nawet milion przypadków do 2060 roku. Rośnie liczba chorych na demencję

Zespół Josefa Coresha z New York University Grossman School of Medicine przeanalizował dane medyczne z ponad trzech dekad (1987–2020), dotyczące 15 043 osób czarnoskórych i białych w wieku powyżej 55 lat, które na początku badania nie chorowały na demencję. Analiza wykazała, że po średnio 23 latach obserwacji oszacowano, że ryzyko rozwoju demencji w wieku od 55 do 95 lat wynosiło 42 proc.

Ryzyko demencji rośnie wraz z wiekiem. Coraz więcej osób może chorować

Wyniki pokazały, że ryzyko demencji znacząco rośnie wraz z wiekiem: od 0 do 4 proc. między 55. a 75. rokiem życia, od 4 proc. do 20 proc. między 75. a 85. rokiem życia, od 20 proc. do 42 proc. między 85. a 95. rokiem życia.

Naukowcy zauważyli, że ryzyko demencji było wyższe: u kobiet (48 proc.) w porównaniu z mężczyznami (35 proc.), u czarnoskórych (44 proc.) w porównaniu z białymi (41 proc.), u osób posiadających dwie kopie genu APOE ?4 (59 proc.) w porównaniu z jedną kopią tego genu (48 proc.) lub jej brakiem (39 proc.).

W najnowszym badaniu oszacowano, że ponad 14 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet w USA prawdopodobnie zachoruje na demencję w ciągu swojego życia. Autorzy zaznaczają jednak, że te dane mogą być niedoszacowane i nie uwzględniają różnic rasowych.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Poradnik Zdrowie - Demencja

Rośnie świadomość społeczna. Konieczna strategia promocji zdrowego trybu życia

Badacze podkreślają, że rośnie świadomość społeczna dotycząca ryzyka rozwoju demencji w ciągu życia. Nowe prognozy mogą więc pomóc w kształtowaniu polityki zdrowia publicznego. Ich zdaniem rządzący powinni pilnie opracować strategię promocji zdrowego stylu życia, mającego na celu zmniejszenie ryzyka demencji. Zaznaczają jednocześnie, że podjęte działania prewencyjne powinny być dostosowane do wieku pacjentów.

Demencja. Czynniki ryzyka i zapobieganie

Demencja jest z pewnością podstępną chorobą. Im bardziej postępuje, tym więcej zabiera wspomnień, umiejętności, sprawności czy zdolności komunikacji. Można wymienić całą masę czynników ryzyka. Wśród podstawowych wymieniany jest oczywiście wiek. Jednak wymieniane są również:

  • palenie papierosów
  • spożywanie nadmiernych ilości alkoholu
  • nadciśnienie tętnicze
  • niezdrowa dieta
  • zaburzenia lipidowe
  • unikanie wysiłku fizycznego
  • nadwaga i otyłość.

Otępieniu nie są się całkowicie zapobiec, jednak prowadzenie zdrowego trybu życia może minimalizować ryzyko pojawienia się u nas demencji starczej. Najważniejsze będzie unikanie takich używek jak papierosy czy alkohol.

Zobacz także: Wczesne oznaki demencji