Mózg zaczyna starzeć się już u 35-latków. Uważajcie na pierwsze objawy
Pamiętasz te piękne czasy, gdy po krótkim zerknięciu do książki, szło się na egzamin w czasie sesji, i wychodziło z niego z nawet niezłą oceną w indeksie? Albo może od niedawna realizujesz naukę nowego języka w ramach postanowień noworocznych i w związku z tym czujesz, że wiedza nie wchodzi już tak łatwo do głowy, jak za młodu? Nie mamy dobrych wieści: zdaniem naukowców już po 35 r.ż. mózg zaczyna się starzeć. Czy można ten proces spowolnić lub zatrzymać? Sprawdź, jakie są pierwsze objawy starzenia mózgu.
Kiedy mózg zaczyna się starzeć?
Układ nerwowy to najbardziej zadziwiający z układów w ludzkim organizmie. Ale też nasz najtrudniejszy element – w końcu serce czy nerkę można z powodzeniem przeszczepić, czego nie można powiedzieć o mózgu. Po czym można poznać, że ten nieuchronny moment starzenia się mózgu właśnie zaczyna nas dotyczyć? Pierwsze sygnały mogą być bardzo subtelne.
Chociaż starzenie mózgu jest kojarzone ze starością, ale jest też kilka istotnych czynników, kore mogą sprzyjać szybszemu starzeniu się naszego umysłu. Należy tu wymienić m.in. choroby neurologiczne, częste sytuacje stresowe, częste niedosypianie, urazy mechaniczne.
Efekty to m.in. pogorszenie funkcji poznawczych, pogorszenie pamięci, trudności z przyswajaniem nowych informacji. U osób w wieku 50-60 lat starzenie się mózgu można zobaczyć w badaniach. Objawy to m.in. atrofia istoty szarej, zwiększenie komór mózgowych.
Wczesne objawy starzenia mózgu
Pierwsze objawy starzenia mózgu mogą być subtelne czy nietypowe i umknąć naszej uwadze. Bywają też kładzione na karb stresu czy zmęczenie. Tymczasem wiadomo, że już po 35 r.ż. może każdego dnia ubywać nawet 10 tys. neuronów z kory mózgowej.
Wczesne symptomy starzenia mózgowia to problemy z pamięcią, trudności z doborem właściwych słów, zapominanie imion. Nietypowe objawy to podejmowanie ryzykownych zachowań, np. zaciąganie pożyczek, mimo braku perspektyw na spłatę, gry hazardowe, lekkomyślne "dziwne" zakupy, nielogiczne przepuszczanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, zachowania kompulsywne.
W zachowaniach pacjentów pojawiają się m.in. nieuzasadniona agresja albo przeciwnie - apatia, bierność, utrata dotychczasowych zainteresowań, fiksacje na określonych rutynowych zachowaniach, jak również obniżenie nastroju albo stany depresyjne.
Co się zmienia, gdy mózg się starzeje
Niektóre osoby zaczynają przejawiać wzmożony niepokój, głosić dziwne teorie spiskowe, czuć się śledzone, nękane, obgadywane, prześladowane np. w pracy (nie mylić z realnym doświadczeniem mobbingu).
Starzejące się osoby zauważają zwiększoną sztywność kończyn czy ich drżenie. Nierzadko starzenie się mózgu lub choroby neurodegeneracyjne poprzedzają zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, omamy lub przeciwnie - niedosłuch, jak również osłabienie węchu i wzroku. Mogą pojawiać się problemy w orientacji przestrzennej czy prowadzeniu pojazdów, co już stanowi poważny sygnał alarmowy.
W zachowaniu osób, których mozg zaczyna się starzeć, można obserwować zwiększenie prawdopodobieństwa występowania epizodów depresyjnych, spowolnienie reakcji, zmiany osobowości, zapominanie imion, zdarzeń. Co ważne, choć jest to niejako proces naturalny, może to być zwiastun choroby Alzheimera lub innych schorzeń neurodegeneracyjnych.
Jak spowolnić starzenie mózgu
Dla utrzymania mózgu w dobrej kondycji istotne jest stale jego „trenowanie” przez aktywność fizyczną i umysłową jak m.in. aktywność społeczna, podejmowanie nowych wyzwań związanych z poszerzaniem wiedzy, podróżowanie, praktykowanie gier i zabaw umysłowych. Ważne jest również spożywanie produktów o udowodnionym korzystnym działaniu na mózg.
CZYTAJ TEŻ: Odżywianie mózgu - co jeść, aby poprawić plastyczność mózgu?