Już po przebudzeniu boli cię głowa? To może być objaw wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Nie ignoruj go
Pobudka z bólem głowy potrafi skutecznie pokrzyżować plany i zniechęcić do wszelkich działań. Ta całkiem powszechna dolegliwość pojawia się zwykle niespodziewanie i w najmniej oczekiwanym momencie. Sprzyja jej często zła pozycja podczas snu, nadmierny stres, osłabienie organizmu czy stosowanie używek. Nie należy jednak lekceważyć porannego bólu głowy. - Gdy przychodzi do gabinetu pacjent i mówi: "Dzień dobry, mam bóle głowy po przebudzeniu", to każdemu neurologowi zapala się czerwona lampka. To może być objaw wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, co zdecydowanie wymaga diagnostyki - mówi lek. Marta Banaszek, neurolog z Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera.
Spis treści
- Wstajesz z bólem głowy? Przyczyn jest wiele, w tym stres
- Ból głowy po przebudzeniu jako zwiastun niektórych chorób
- Jak zapobiegać porannym bólom głowy?
Budząc się rano, spodziewamy się tego, że będziemy mieli dużo energii i chęci do pracy. Czasem jednak tę wizję zakłóca atak silnego bólu głowy. Po przebudzeniu nie czujemy się wcale jak nowo narodzeni, a wręcz na odwrót - sfrustrowani, zmęczeni i bez humoru. Bóle głowy mogą pojawić się po jednej lub po obu jej stronach.
Wstajesz z bólem głowy? Przyczyn jest wiele, w tym stres
Ta dolegliwość, która pojawia się tuż po przebudzeniu, może być konsekwencją złej pozycji, jaką przyjęliśmy podczas snu, nadmiernego stresu lub przepracowania. Poza tym może wiązać się z naszymi niezdrowymi przyzwyczajeniami, które praktykujemy przed pójściem spać, takimi jak wypicie lampki wina czy wypalenie papierosa. Te złe nawyki mają negatywny wpływ na nocny odpoczynek - organizm jest wtedy niedotleniony i odwodniony. Rezultat tego może być taki, że witamy nowy dzień z bólem głowy.
Ta uciążliwa dolegliwość występuje znacznie częściej u kobiet niż mężczyzn. Ma to związek między innymi z przebiegiem cyklu miesiączkowego. Bóle głowy często nasilają się przed okresem lub w jego trakcie. Oznacza to, że mogą sygnalizować także burzę hormonalną. Znikają, gdy wszystko wraca do normy.
- Nieodpowiednia pozycja podczas snu czy źle dobrana poduszka mogą przyczynić się do wystąpienia porannego bólu głowy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które doświadczają tzw. szyjnopochodnych bólów głowy, czyli w okolicy potylicy i karku. Tak naprawdę przyczyn bólu głowy może być mnóstwo, m.in. obturacyjny bezdech śródsenny, nadciśnienie, które szaleje w nocy oraz inne choroby, w tym migrena i inne idiopatyczne bóle głowy - wyjaśnia neurolog lek. Marta Banaszek z Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera. Dodaje, że część z tych przyczyn nie musi od razu zwiastować czegoś poważniejszego. W wielu przypadkach wystarczy wprowadzić drobne zmiany, aby lepiej się poczuć.
Ból głowy po przebudzeniu jako zwiastun niektórych chorób
Ból głowy, który pojawia się o poranku, może być także oznaką wielu schorzeń, takich jak nerwica, nadciśnienie tętnicze, infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe, zwyrodnienie kręgów szyjnych i kręgosłupa, zapalenie zatok i jamy ustnej, bruksizm oraz bezdech senny.
Ekspertka podkreśla, że poranny ból głowy uchodzi za bardzo poważny temat w neurologii. - Gdy przychodzi pacjent do gabinetu i mówi: "Dzień dobry, mam bóle głowy po przebudzeniu", to każdemu neurologowi zapala się czerwona lampka. To może być objaw wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego (określanego inaczej jako ciśnienia wewnątrzczaszkowego – red.), co zdecydowanie wymaga diagnostyki, szczególnie jeśli bólom głowy towarzyszą nudności. Wtedy należy jak najszybciej zgłosić się do neurologa i wykonać pełną diagnostykę - wyjaśnia.
Ból głowy związany z guzem mózgu często wiąże się ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Może być ono spowodowane przyrostem masy guza, krwawieniem do guza, obrzękiem mózgu i zaburzeniem krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego lub jego nadmiernego wytwarzania. Pod żadnym pozorem nie można ignorować tych sygnałów. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Powinien on wystawić skierowanie na tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny, które w porę pozwolą wychwycić przyczynę dolegliwości.
- Najpierw trzeba ustalić, z czego wynika poranny ból głowy i dopiero wtedy można rozpocząć leczenie. Jeśli okaże się, że to migrena, można spróbować ją leczyć odpowiednimi lekami. Najgorsze jest leczenie na doktora House’a, czyli strzelanie w ciemno i zobaczenie co z tego wyjdzie - mówi lek. Marta Banaszek.
- W przypadku tej dolegliwości bardzo ważne jest zgłoszenie się do neurologa w celu przeprowadzenia diagnozy różnicowej. Lepiej zapobiegać zawczasu, aby później nie okazało się, że był to objaw zwiastujący poważną chorobę - dodaje.
Jak zapobiegać porannym bólom głowy?
Wizyta u lekarza neurologa to podstawa. Oprócz specjalistycznego leczenia w łagodzeniu porannego bólu głowy pomocne mogą okazać się zdrowe nawyki. Warto zadbać w ciągu dnia o odpowiednią dawkę ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. To sprawi, że organizm zostanie lepiej dotleniony i krążenie pobudzone, co pozytywnie wpłynie na pracę serca. Regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają układ odpornościowy, zwiększają poziom endorfin tzw. hormonów szczęścia, a zmniejszają kortyzolu (hormonu stresu) i adrenaliny. Osoby, które regularnie uprawiają sport, lepiej śpią, a także nie mają problemów z zaśnięciem i utrzymaniem snu.
Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie można uniknąć bólów głowy. Taki jadłospis powinien obfitować w zdrowe tłuszcze roślinne, ryby, warzywa, owoce, produkty bogate w magnez i witaminy z grupy B, mające korzystny wpływ na układ nerwowy.
Niezwykle ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu – o tym nie można zapominać. Woda jest naturalnym napojem, który powinno się pić każdego dnia, i to co najmniej dwa litry. Odwodnienie bowiem powoduje zmniejszenie ilości płynu mózgowego i dopływu krwi do mózgu, w wyniku czego mogą pojawiać się bóle i zawroty głowy.
Polecany artykuł: