Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny, objawy i leczenie
Jamistość rdzenia kręgowego to choroba neurologiczna, która znacząco obniża jakość życia chorych. Może bowiem doprowadzić m.in. do niedowładu kończyn czy zaburzeń połykania i mowy. Jakie są przyczyny i objawy jamistości rdzenia kręgowego? Na czym polega leczenie i rehabilitacja chorych?
Spis treści
- Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny
- Jamistość rdzenia kręgowego - objawy
- Jamistość rdzenia kręgowego - diagnostyka i leczenie
Jamistość rdzenia kręgowego (syrongomyelia) to przewlekła i postępująca choroba neurologiczna, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się jam wypełnionych płynem w rdzeniu kręgowym. Konsekwencją tego procesu jest ucisk tkanki rdzenia i pojawienie się objawów chorobowych. Początek choroby ma miejsce głównie w 3. i 4. dekadzie życia.
Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny
Schorzenie może pojawić się w przebiegu chorób wrodzonych, takich jak zespół Arnolda-Chiariego, płaskopodstawie, wodogłowie, niedorozwój móżdżku. Poza przyczynami wrodzonymi, pewne znaczenie przypisuje się urazom rdzenia, z wtórnymi procesami zapalano-zrostowymi, a także guzom, rozszczepowi kręgosłupa czy przepuklinie oponowo-rdzeniowej.
Jamistość rdzenia kręgowego - objawy
Objawy jamistości rdzenia zależą przede wszystkim od umiejscowienia i rozległości zmiany w rdzeniu kręgowym.
1. Gdy jamy powstają w dolnej części odcinka szyjnego rdzenia, zwłaszcza w tej jego części odpowiadającej za przewodzenie czucia bólu i temperatury, dochodzi do rozszczepiennego zaburzenia czucia, czyli zniesienia czucia bólu i temperatury przy zachowaniu czucia dotyku, ułożenia i wibracji, co grozi np. poważnymi oparzeniami.
2. Jeśli uszkodzone są rogi przednie, dochodzi do zaniku mięśni ręki, przedramienia i obręczy barkowej.
3. Uszkodzenie drogi korowo-rdzeniowej w sznurach bocznych powoduje niedowład kończyn dolnych, co może doprowadzić do inwalidztwa.
5. Z kolei jamistość opuszki, czyli wytworzenie się jamki w obrębie dolnej części pnia mózgu, objawia się zaburzeniami połykania (dysfagia), zanikiem mięśni języka, niedowładem mięśni gardłowych i podniebnych.
Objawami współistniejącymi mogą być także:
- skrzywienie kręgosłupa
- deformacje stawów
- owrzodzenia dłoni
- blizny
Jamistość rdzenia kręgowego - diagnostyka i leczenie
Badaniem, które pozawala na postawienie ostatecznej diagnozy, jest rezonans magnetyczny. W przypadku rozpoznania choroby, stosuje się leczenie operacyjne, którego celem jest drenaż jam, ich korekta lub leczenie wodogłowia. Pomocna jest także rehabilitacja chorych.
Porady eksperta