Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

2022-03-01 14:53

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na liście objawów znajdują się również inne, które są wskazaniem do wizyty u otolaryngologa, okulisty i neurologa. Dowiedz się, jak rozpoznać zaburzenia błędnika oraz jakie objawy, wskazujące na choroby błędnika, powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Mężczyzna podczas badania słuchu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Objawy choroby błędnika - zawroty głowy
  2. Objawy choroby błędnika - zaburzenia równowagi
  3. Objawy choroby błędnika - oczopląs
  4. Objawy choroby błędnika - szum w uszach
  5. Objawy choroby błędnika - nudności i wymioty
  6. Objawy choroby błędnika - objaw przetokowy
  7. Objawy choroby błędnika - omdlenia

Objawy wskazujące na choroby błędnika bardzo łatwo pomylić z objawami innych, niekiedy poważnych chorób, które nie są związane z błędnikiem. Dlatego osoby podejrzewające dysfunkcję błędnika powinny zwrócić szczególną uwagę na zawroty głowy czy szumy uszne. Sprawdź, jak rozpoznać zaburzenia błędnika.

Zapalenie ucha środkowego

Objawy choroby błędnika - zawroty głowy

Przy chorobach błędnika zawroty głowy są nagłe, silne i krótkotrwałe. Zwykle są opisywane jako wirowanie świata dookoła. Jednak niektóre osoby, u których błędnik nie funkcjonuje prawidłowo, mają wrażenie jakby ciało wirowało w odwrotną stronę niż świat wokół. Przy uszkodzeniu błędnika charakterystyczne jest również kołysanie - jakby ziemia miała się za chwilę zapaść pod nogami. Czasem idąc, zbaczamy w jedną stronę, ponieważ "coś" ciągnie w nią nasze ciało. Zawroty głowy mogą się pojawiać także przy otwartych czy zamkniętych oczach, podczas wykonania nagłego ruchu, np. po wstaniu z fotela, a także podczas schylania się, lub nawet, gdy ciało pozostaje bez ruchu, np. podczas jazdy autobusem. W tym ostatnim przypadku zwykle jest to objaw choroby lokomocyjnej.

SPRAWDŹ >> O czym świadczą zawroty głowy?

Objawy choroby błędnika - zaburzenia równowagi

Przyczyną zaburzenia równowagi, czyli orientacji usytuowania ciała w przestrzeni, a także zachowania prawidłowej postawy. jest uszkodzenie, np. w wyniku stanu zapalnego, części przedsionkowej błędnika, która odpowiada za zmysł równowagi i orientacji w terenie. Zwykle chory ma wrażenie, że nogi znoszą go na boki. Dzieje się tak, ponieważ ze zmysłem równowagi współpracują receptory czucia głębokiego w mięśniach, ścięgnach i stawach.

Objawy choroby błędnika - oczopląs

Oczopląs pochodzenia obwodowego - ze zmysłem równowagi współpracuje również narząd wzroku, który wysyła do mózgu informacje o zmieniającym się obrazie otoczenia. Dlatego w wypadku uszkodzenia błędnika mogą się pojawić niezależne od woli człowieka drgania gałek. Oczopląs nasila się zwykle po nagłym ruchu np. po powrocie do pozycji wyprostowanej po schyleniu się. W zaawansowanym stadium choroby błędnika może pojawić się także światłowstręt.

Przeczytaj także: Zapalenie błędnika: przyczyny i objawy. Ile trwa leczenie wirusowego zapalenia błędnika?

Objawy choroby błędnika - szum w uszach

Szum w uszach to grupa doznań dźwiękowych, które nie pochodzą ze środowiska zewnętrznego. Chory może słyszeć różne dzięki, od szmeru i szumu przez pisk, dzwonienie, po pulsowanie, szelest czy tykanie.

Inne objawy to uczucie pełności w uchu lub rozpieranie w uchu (charakterystyczne dla choroby Meniera), a także niedosłuch odbiorczy (pojedynczy lub obustronny), który jest wynikiem uszkodzenia ucha wewnętrznego. Objawem charakterystycznym dla otosklerozy jest to, że chory słyszy mowę lepiej w hałasie niż w ciszy.

Objawy choroby błędnika - nudności i wymioty

Nudności i wymioty są reakcją obronną autonomicznego układu nerwowego na zaburzenie pracy błędnika.

Przeczytaj także: Błędnik: budowa i funkcje

Objawy choroby błędnika - objaw przetokowy

W przypadku obecności przetoki pomiędzy uchem środkowym i wewnętrznym, może pojawić się objawy przetokowy (który jest wynikiem zmiany ciśnienia w uchu zewnętrznym, przy uszkodzeniu błony bębenkowej).

Objawy choroby błędnika - omdlenia

Narząd równowagi reguluje przepływ krwi przez mózg w pozycji stojącej. Jeśli mniej krwi  trafi do mózgu, mogą się pojawić omdlenia.

Przy zaburzeniu funkcji błędnika nie pojawiają się bóle głowy, a temperatura ciała nie jest podwyższona.

Ważne

W wypadku podejrzenia dysfunkcji błędnika, należy udać się do lekarza. Wśród chorób, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia błędnika, są bowiem zapalenie błędnika czy guz, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego konieczne jest jak najszybsze wykluczenie tych chorób.