Dwa wczesne objawy demencji, które dostrzeżesz u bliskich. "Pojawiają się stopniowo i nasilają powoli"

2023-06-20 11:53

Większość rodzajów demencji powoduje stopniowe nasilanie objawów, które z czasem uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego. Świadomość oznak zdrowotnych problemów może pomóc lepiej przygotować się do walki z chorobą. To istotne ze względu na fakt, że wczesne objawy demencji bywają subtelne i niejasne, przez co nie są od razu oczywiste nawet dla najbliższych danej osoby.

Dwa wczesne objawy demencji, które dostrzeżesz u bliskich. Pojawiają się stopniowo i nasilają powoli
Autor: Getty Images Dwa wczesne objawy demencji, które dostrzeżesz u bliskich. "Pojawiają się stopniowo i nasilają powoli"

Z demencją zmaga się ponad 55 milionów osób na świecie. Do 2030 r. ta liczba zwiększy się o prawie 30 milionów chorych. W Polsce – jak podaje Ministerstwo Zdrowia - na najczęstszą postać demencji, czyli chorobę Alzheimera oraz inne schorzenia pokrewne, cierpi prawie 600 tys. osób.

Kluczowe przejawy demencji, które warto znać

Ekspertka ds. Demencji Emma Hewat zaznacza, że "zmiany w zachowaniu lub problemy językowe mogą być początkowymi wskaźnikami demencji". - Pojawiają się one stopniowo i z czasem nasilają się powoli. W miarę postępu demencji zauważysz zmiany we wszystkich aspektach języka, myślenia, pamięci, emocji i zachowania, a także niektóre problemy fizyczne – precyzuje specjalistka.

Hewat podkreśla, jak ważne jest, by zachęcać chorą osobę do utrzymania zaangażowania zarówno ciała, jak i umysłu po otrzymaniu diagnozy. - Znaczące działania są niezbędne, aby pomóc ludziom rozwijać relacje społeczne i pozostawać w kontakcie ze społecznością – dodaje ekspertka.

Specjalistka zaznacza, że wraz z postępem choroby, zależnie od rodzaju demencji, z jakim zmaga się dana osoba, zmniejsza się u pacjentów zdolność do przypominania historii, które same przeżyli, co odbija się na poczuciu własnej wartości, a w konsekwencji na jej dobrym samopoczuciu.

Jakie są pierwsze objawy demencji?

Zespół ekspertów Better Health Channel podkreśla, że wczesne objawy demencji są różne u różnych osób. Mogą być również niejasne ze względu na różne rodzaje demencji, które wiążą się z nieco innymi symptomami. Specjaliści wskazują na wczesne objawy demencji, które obejmują m.in. zaburzenia pamięci, obniżenie koncentracji, apatię, wycofanie się, utratę zdolności do wykonywania codziennych czynności.

Często nawet najbliżsi chorego długo nie dostrzegają, że pewne zachowania mogą wskazywać na demencję. To często prowadzi do błędnego założenia, że niektóre zachowania są zupełnie normalną częścią procesu starzenia. W połączeniu z faktem, że wiele symptomów rozwija się powoli, często niezauważalnie przez dług czas, utrudnia dostrzeżenie, że coś jest nie tak.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Jak zapobiegać demencji?

Nie istnieje jeszcze żaden lek ani w pełni skuteczna profilaktyka demencji i choroby Alzheimera, ale to, co naukowcy już wiedzą, to fakt, że styl życia ma wpływ na wiele z czynników ryzyka związanych z tymi zdrowotnymi problemami. Nasze nawyki, w szczególności dieta i aktywność fizyczna oraz związana z nimi kontrola prawidłowej masy ciała, może pozytywnie oddziaływać na kontrolę ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi, które ściśle wiążą się z ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego i większym prawdopodobieństwem demencji.

Dbanie o funkcje poznawcze w przypadku demencji jest niezwykle istotne, dlatego należy zapobiegać izolacji społecznej, zwracać uwagę na słuch i leczyć wszelkie problemy związane z tym zmysłem, dbać o zdrowie psychiczne, pamiętać o odpowiedniej ilości snu. Istotne jest także zrezygnowanie z nałogów, które pogarszają zdrowie serca i mózgu, ale także całego organizmu, takich jak nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.