Chcesz ustrzec się przed demencją? Po pierwsze: zadbaj o prawidłowe ciśnienie
Grupa australijskich naukowców dowiodła, że istnieje związek między nadciśnieniem a ryzykiem wystąpienia demencji. Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "European Heart Journal", obniżenie ciśnienia krwi może zapobiec otępieniu. Dotyczy to tylko pewnej grupy pacjentów.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że demencja (inaczej otępienie) jest nie tylko główną przyczyną niepełnosprawności i konieczności opieki, ale także siódmą przyczyną zgonów. Na łamach czasopisma medycznego "The Lancet Public Health" ukazała się informacja, że liczba przypadków demencji na świecie może niemal potroić się w ciągu najbliższych trzech dekad. Jak wynika z tych szacunków, w 2050 roku około 153 mln osób może zmagać się z demencją w porównaniu z 57 mln w 2019 roku.
Nadciśnienie tętnicze a demencja – czy istnieje między nimi związek?
Temat demencji jest stałym przedmiotem niepokoju i dyskusji w środowisku naukowym. Uczeni stale badają czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie zagrożenia demencją. Według najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie "European Heart Journal" istnieje zależność między obniżeniem ciśnienia tętniczego a niższym ryzykiem otępienia. Dotyczy to osób w wieku 69 lat i starszych.
To globalne badanie objęło 28 tys. uczestników, którzy pochodzili z 20 krajów. Łączyło ich to, że każdy z nich borykał się z problemem wysokiego ciśnienia.
Celem tej analizy było zbadanie związku między nadciśnieniem tętniczym a demencją. W rezultacie uczeni prześledzili pięć randomizowanych badań z podwójnie ślepą próbą i kontrolowanych placebo, gdzie stosowali różne terapie, które polegały na obniżeniu ciśnienia krwi. Uczeni obserwowali ochotników aż do momentu rozwoju demencji.
Naukowcy znają sposób walki z demencją
Nad bezpieczeństwem i przebiegiem badania czuwał dr Ruth Peters, profesor nadzwyczajny z UNSW Sydney i kierownik programu ds. otępienia w The George Institute z siedzibą w Australii. Twierdzi, że wobec braku znaczących przełomów w leczeniu demencji zmniejszenie ryzyka jej rozwoju byłoby krokiem naprzód.
- Mając na uwadze starzenie się społeczeństwa i wysokie wydatki na opiekę nad osobami dotkniętymi demencją, nawet niewielka redukcja może mieć znaczący wpływ na cały świat – wyjaśnił ekspert. Wyniki badania sugerują, że stosowanie łatwo dostępnych metod leczenia wysokiego ciśnienia krwi może być obecnie jednym z najlepszych rozwiązań w walce z otępieniem.
W czasopiśmie medycznym "European Heart Journal" autorzy analizy napisali, że "wyniki badań obejmujących rekordową liczbę osób wskazują na zależność między obniżeniem ciśnienia tętniczego a niższym ryzykiem otępienia u osób w wieku 69 lat i starszych".
Liczne badania naukowe dowodzą korzyści zdrowotnych przy obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi. Niewiele z nich jednak uwzględniało wyniki dotyczące demencji. Jak podkreślił dr Peters, "większość badań została przerwana wcześnie ze względu na znaczący wpływ obniżenia ciśnienia krwi na zdarzenia sercowo-naczyniowe, które zwykle pojawiają się wcześniej niż objawy otępienia".