Cichy wróg w twoim domu. Produkty codziennego użytku, które zwiększają ryzyko demencji
W naszych domach używamy na co dzień różnych produktów, które pomagają dbać o higienę. Odświeżacze powietrza neutralizują nieprzyjemne zapachy, a środki czystości eliminują zarazki, co wspiera nasze zdrowie. Coraz częściej jednak eksperci zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie mogą przynosić te popularne produkty codziennego użytku.
Domowa chemia codziennego użytku
Niepokojące wyniki badań pokazują, że aż 2000 powszechnie używanych chemikaliów, obecnych w produktach codziennego użytku, może zagrażać naszemu zdrowiu na wiele sposobów. Od chorób układu oddechowego, poprzez zaburzenia hormonalne i uszkodzenia układu nerwowego, aż po zwiększone ryzyko nowotworów - lista potencjalnych zagrożeń jest długa i budzi obawy.
W świetle tych odkryć szczególną uwagę zwraca się na zdrowie mózgu. Alarmujące dane z Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że obecnie blisko 400 tysięcy Polaków zmaga się z chorobą Alzheimera. Co gorsza, prognozy na nadchodzące lata nie są optymistyczne.
W związku z rosnącym problemem na całym świecie, naukowcy z Chin przeprowadzili badania dotyczące wpływu produktów gospodarstwa domowego na ryzyko wystąpienia demencji.
Jakie produkty mogą zwiększyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera?
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "Cell" dostarczają informacji na temat związku pomiędzy chemikaliami używanymi w gospodarstwie domowym a ryzykiem demencji. Naukowcy przeanalizowali dane z chińskiego badania Longitudinal Healthy Longevity Survey z 2018 roku, aby zbadać wpływ produktów codziennego użytku na osoby w wieku powyżej 65. roku życia.
Wśród analizowanych produktów znalazły się m.in. insektycydy, repelenty, środki do ochrony przed próchnicą, odświeżacze i oczyszczacze powietrza, środki dezynfekujące i płyny do czyszczenia toalet. Eksperci skoncentrowali się na trzech z nich: środkach dezynfekujących, odświeżaczach powietrza oraz produktach przeciw próchnicy.
Badanie wykazało, że narażenie na więcej niż jedną substancję chemiczną zwiększa ryzyko demencji, a osoby regularnie korzystające z tych środków są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo. Autorzy badania podkreślają, że w porównaniu ze sporadycznym stosowaniem chemikaliów, ich częste użycie ma związek z pogorszeniem funkcji poznawczych.
Dotychczas sądzono, że środki czyszczące stanowią głównie zagrożenie dla dzieci i zwierząt domowych, jednak wyniki badań pokazują, że mogą mieć poważne skutki również dla zdrowia seniorów.
Zwraca się uwagę, że jakość powietrza w pomieszczeniach, w których ludzie spędzają przeciętnie ponad 90 proc. czasu, nie powinna być bagatelizowana. Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania dotyczące wpływu chemii gospodarczej na zdrowie.