Atakuje nawet 30-latków, a rokowania są fatalne. 5 wczesnych objawów neurologicznego koszmaru
Tak naprawdę wciąż nie wiemy, skąd bierze się ta choroba. Znamy wprawdzie kilka genów wiązanych ze stwardnieniem zanikowym bocznym, ale obecna wiedza nie wyjaśnia w pełni ani jakie czynniki inicjują chorobę, ani jakie są jej przyczyny. Te objawy mogą zapowiadać kłopoty.
Na stwardnienie zanikowe boczne (SLA, MND) nie ma mocnych. Choroba za nic ma status społeczny, materialny, poziom intelektualny i sprawność fizyczną swojej ofiary. Zabrała już światu wielu geniuszy i wybitnych sportowców, choćby wielkiego fizyka, Stephena Hawkinga, Henrego Louisa Gehriga, amerykańskiego baseballistę wszech czasów, Konrada Spindlera, archeologa, odkrywcę Mumi "Ötzi".
Na początku czerwca zmarł 41-letni Rob Burrow, gwiazda brytyjskiego rugbby. Z SLA walczył 4,5 roku, czyli mniej więcej tyle, ile zapowiadają bezwzględne statystyki - do 5 lat od wystąpienia objawów.
Chociaż świat nie umie jeszcze leczyć MND, wczesne rozpoznanie jest ważne, bo pozwala jednak znacząco długość życia wydłużyć i poprawić jego jakość.
1. Objawy SLA: słabsza noga, stopa "się ciągnie"
SLA (stwardnienie zanikowe boczne) i MND (choroby neuronu ruchowego) to nie jest dokładnie to samo, ale w wielu opracowaniach, także naukowych, terminy pojawiają się zamiennie. SLA, inaczej choroba Charcota, należy do MND.
Niuanse mają pewne znaczenie dla ekspertów, być może z czasem wpłyną na strategie terapeutyczne, rozróżnienie czynników chorobotwórczych etc. Generalnie MND może dawać 5 różnych, wczesnych objawów, których nie należy lekceważyć. Osłabiona kostka lub generalnie noga to jeden z nich.
Jeśli nagle zaczynasz się potykać, przewracać, masz trudności z wchodzeniem po schodach, masz wrażenie, że jedna noga jest słabsza, dosłownie ją ciągniesz za sobą,to mogą być wczesne sygnały ostrzegawcze. Choroba powoduje osłabienie mięśni w kończynach.
2. Objawy MND: bełkotliwa wymowa
Każdy z wymienionych objawów może mieć różne przyczyny, niekoniecznie tak groźne jak SLA. Istotne, by takich sygnałów nie lekceważyć i po prostu poszukać przyczyny.
Niewyraźna mowa, generalnie kłopoty komunikacyjne, kojarzymy z udarami. Może być oznaką MND, bo nie musi wynikać z problemów z kojarzeniem, a osłabieniem mięśni twarzy, ust, języka lub gardła.
SLA sprzyja też trudnościom z połykaniem pokarmu.
3. Osłabienie lub sztywność dłoni
Przedmioty lecą z rąk? masz niespodziewanie problem z odkręcaniem słoików, zapięciem guzików, podciągnięciem kołdry? To również może wskazywać na choroby neuronu ruchowego, ale też inne problemy neurologiczne, a nawet choroby zapalne stawów.
Istotne, żeby się sytuacji bezczynnie nie przyglądać, tylko na początek odwiedzić choćby lekarza pierwszego kontaktu.
4. Skurcze i drgania mięśni
Drgania i skurcze pojedynczych mięsni zwykle nie są związane z MND, jeśli to objaw izolowany. Gdy obserwujesz też inne objawy, czas zająć się sprawą na poważnie.
Według stowarzyszenia Motor Neurone Disease Association (MNDA) niektórzy pacjenci zgłaszają też odczuwanie "falowania pod skórą".
5. Nieadekwatne do sytuacji wybuchy emocjonalne
Trudności w powstrzymaniu się od płaczu lub śmiechu w nieodpowiednich momentach również może być sygnałem alarmowym, ponieważ choroba czasem wpływa negatywnie na nasze postrzeganie, myślenie i reakcje.
Według MNDA nawet połowa osób, u których zdiagnozowano MND, doświadcza zmian w zachowaniu.