Atakuje młodych i aktywnych. Niektórzy przypisują objawy chorobie psychicznej
Atakuje osoby młode i aktywne. Daje nietypowe objawy. Tak nietypowe, że niektórzy podejrzewają problem mentalny i kierują pacjentki – bo częściej to kobiety – do psychiatry, chociaż powinny trafić do neurologa. Czym właściwie jest tężyczka utajona i czy można ją skutecznie wyleczyć?
Tajemnicza choroba - tężyczka utajona
Dlaczego tężyczka utajona jest tak trudna do zdiagnozowania? Jakie są pierwsze objawy? Jaki lekarz może pomoc? Nie jest łatwo odpowiedzieć na te pytania, tak samo, jak nie jest łatwo rozpoznać tężyczkę utajoną. Objawy – i te fizyczne, i psychiczne, są niespecyficzne. A pacjent, czując się coraz gorzej, bywa tratowany jak hipochondryk, przez co komfort życia stale się pogarsza.
Tężyczka utajona - objawy
Tężyczka utajona jest chorobą psychosomatyczną. U jej podłoża leży m.in. stres - ten niszczący, przewlekły. Zaczyna się przed trzydziestką, głównie u kobiet. U takich, które mają skłonność do rywalizacji, perfekcjonizmu, ale i agresji. A przy tym nie radzą sobie ze stresem i żyją w stałym napięciu. Rozpoznaniem tężyczki zajmują się neurolodzy. To do nich powinien skierować lekarz z POZ. Tyle mówią suche fakty. Jakie są realne objawy tężyczki utajonej?
- parestezje, czyli mrowienie kończyn
- mrowienie twarzy
- skurcze kończyn – szczególnie kończyn dolnych
- bóle brzucha
- bóle w klatce piersiowej
- kłucie okolic serca
- nieuzasadnione uczucie zmęczenia
- zasłabnięcia, omdlenia
- zawroty głowy
- duszności
- globus histericus – uczucie guli w gardle
- zaburzenia snu
- rozdrażnienie
- ataki paniki
Przyczyny tężyczki utajonej
Tężyczka utajona, oprócz wspomnianych czynników predestynujących, powodowana jest hipomagnezemią, czyli silnym niedoborem magnezu, niekiedy z towarzyszącymi niedoborami potasu oraz wapnia. Czasem, mimo prawidłowych wyników z krwi, w tkankach są niedobory.
Dlatego diagnostyka tężyczki to złożony proces, w którym oprócz wywiadu i badań krwi, korzysta się z badania EMG. Ta tzw. próba ischemiczna to badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej przez wprowadzenie w mięsień między palcem wskazującym a kciukiem cienkiej elektrody, przy jednoczesnym założeniu opaski uciskowej na ramię i weryfikacji stanu reki po odrętwieniu.
Tężyczka utajona – leczenie
Za leczenie i diagnostykę w przypadku tężyczki utajonej odpowiada neurolog. W leczeniu kluczowe jest wyrównanie poziomu brakujących pierwiastków, czyli - w zależności od sytuacji pacjenta - magnezu, potasu, wapnia.
W niektórych przypadkach dodatkowo potrzebna jest współpraca z psychiatrą i farmakoterapia przeciwlękowa lub uspokajająca, a także psychoterapia i nauka technik relaksacyjnych i radzenia sobie ze stresem. Objawy tężyczki mogą nawracać, dlatego zaleca się stałą opiekę lekarską, nawet w okresach remisji.