85-letnia staruszka chora na Alzheimera podbija TikToka. Jej filmy budzą podziw i wzruszenie

2022-12-14 14:34

85-letnia Betty Pettit to cierpiąca na zaawansowaną postać choroby Alzheimera staruszka, która podbija TikToka. Jej filmiki śledzą tysiące ludzi na całym świecie. TikToki nagrywa syn Betty, który poprzez ich udostępnianie pokazuje, jak wygląda codzienne życie z osobą chorą na Alzheimera.

Betty Pettit
Autor: TikTok 85-letnia staruszka chora na Alzheimera podbija TikToka.

Przygoda Betty z TikTokiem rozpoczęła się w momencie, gdy syn staruszki - Joshua Pettit opublikował w ubiegłym roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia filmik, na którym Betty rozmawiała ze swoim odbiciem w lustrze. Staruszka patrzyła się na kobietę w lustrze, pytając ją o imię. Josh powiedział, że lustrzane odbicie ma na imię Betty, wtedy staruszka uśmiechnęła się i powiedziała, że ma takie samo imię. Filmik wzbudził ogromne wzruszenie i zainteresowanie internautów i został rozpowszechniony na całym świecie, zdobywając na drugi dzień miliony polubień.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Internauci ją uwielbiają

Pod udostępnionym filmikiem pojawiły się tysiące komentarzy od osób pozdrawiających Betty oraz pytających o jej samopoczucie i stan zdrowia. Niektórzy porównywali ją nawet do swoich członków rodziny, cierpiących na chorobę Alzheimera. Josh dostawał również wiadomości prywatne od internautów.

„To był naprawdę piękny moment. Ludzie odnieśli się do tego filmu. Mają babcię, rodzica, kogoś, kogo znali, kto walczy z tą chorobą. … Moja mama bardzo przypominała im ludzi, których kochali lub których stracili” - powiedział Josh Pettit w rozmowie z CNN.

Na początku syn Betty był nieświadomy, jakie poruszenie może wywołać udostępniony przez niego film. Mężczyzna jednak szybko zorientował się, że dla wielu osób takie filmiki mogą być źródłem wiedzy o chorobie.

„Byliśmy po prostu głupi, kiedy zaczynaliśmy, ale nie zdawałem sobie sprawy, że rzucamy światło na stan, o którym wiele osób być może niewiele wiedziało” - przyznał. Stąd zrodził się pomysł na nagrywanie Betty i udostępnianie filmów z jej życia. Profil śledzi obecnie ponad 200 tys. obserwujących, a łączna liczba polubień wynosi ponad 8 mln.

Choruje na Alzheimera od niemal dekady

Choroba Alzheimera zaczęła się rozwijać u Betty około 9 lat temu. Początkowo kobieta szukała różnych przedmiotów, powtarzała się. Jednak z biegiem lat choroba zaczęła stawać się coraz bardziej zaawansowana. Dziś Betty nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebuje stałej opieki w wykonywaniu podstawowych czynności.

"Zdarzają się dni, w których jest to walka, kiedy, wiesz, próbujesz być cierpliwy, a nie zawsze jesteś cierpliwy, ale nic się nie układa i nie idzie po twojej myśli" - opowiada Josh.

Jednak zarówno syn, jak i mąż Betty, mimo trudności, chcą się nią zajmować tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Oboje podkreślają, że Betty zawsze o nich dbała, a teraz to jest ten moment, by się jej za tę troskę odwdzięczyć.

„Ludzie komentują, jak dobrze się nią opiekujemy. Ale ona zawsze spędzała wiele, wiele lat opiekując się nami” - powiedział Josh.

Filmiki udostępniane na platformie TikTok mają na celu uświadomienie ludzi, jak wygląda codzienne życie z osobą chorą na Alzheimera. Opieka nad takim człowiekiem wcale nie jest taka łatwa. Zapominanie nie jest jedynym problemem, z jakim musi się zmierzyć opiekun osoby chorej. Często jest to pomoc w codziennych czynnościach takich jak karmienie, kąpiel, gotowanie, chodzenie itp., gdyż człowiek obarczony tą chorobą traci zdolności poznawcze. 

Opiekunowie osób chorych na Alzheimera potrzebują wsparcia

Filmiki, które umieszcza Josh mogą być nie tylko źródłem wiedzy, lecz także formą wsparcia dla opiekunów. Jak podkreśla Beth Kallmyer, wiceprezes ds. opieki i wsparcia w Alzheimer’s Association, bardzo ważne jest zdobycie kontaktu z innymi osobami opiekującymi się chorymi. To swego rodzaju forma wsparcia. "Może ona obejmować „oglądanie wideo na TikToku lub uczestnictwo w grupie wsparcia lub programie edukacyjnym" - powiedziała specjalistka.

"Zrozumienie różnicy między normalnym starzeniem się a czymś, co jest spowodowane chorobą taką jak choroba Alzheimera, może być trudne" - podkreśliła Kallmyer. Dlatego sama świadomość, że nie jest się w tym samemu, może podnieść na duchu i dać siłę do dalszej pracy.

Czytaj też: Jak prawidłowo opiekować się osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera