8 zasad, które uchronią cię przed alzheimerem. Wprowadź je już dziś

2023-03-10 14:54

Choroba Alzheimera nie jest naturalną częścią starzenia, choć wiele osób tak ją traktuje. Schorzenie może kontrolować myślenie, pamięć i mowę danej osoby. To choroba niezwykle podstępna, ale pojawia się coraz więcej dowodów naukowych, które wskazują, że ryzyko jej wystąpienia można zmniejszyć samodzielnie. Wyjaśniamy, w jaki sposób to zrobić.

8 zasad, które uchronią cię przed alzheimerem. Wprowadź je już dziś
Autor: Getty Images 8 zasad, które uchronią cię przed alzheimerem. Wprowadź je już dziś

Jednym z pierwszych objawów choroby Alzheimera, co podkreślają eksperci, są problemy z pamięcią. Wraz z rozwojem schorzenia może ona kontrolować nie tylko pamięć, ale myśli danej osoby, powodować utratę zdolności prowadzenia rozmowy i reagowania na otoczenie. Wiele osób postrzega alzheimera jako chorobę seniorów. Jednak – co niezwykle niepokojące – schorzenia dotyka także młodsze osoby. Jeden z najmłodszych pacjentów zmagających się z tym schorzeniem, miał zaledwie 24 lata w momencie rozpoznania.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Czynniki, które zwiększają ryzyko alzheimera

Naukowcy są zgodni co do tego, że w znacznej większości przypadków alzheimer, podobnie jak inne choroby przewlekłe, rozwija się w wyniku wielu interakcji zachodzących pomiędzy różnymi czynnikami. Chodzi o wiek, geny, choroby współistniejące, środowisko, w jakim żyje dana osoba i jej styl życia. I choć na niektóre z nich nie mamy wpływu, inne możemy modyfikować tak, by zmniejszać ryzyko otępień, w tym choroby Alzheimera.

Do czynników ryzyka alzheimera eksperci zaliczają wysokie ciśnienie krwi, brak aktywności fizycznej, otyłość, utratę słuchu. Co więcej, wpływ mają także nałogi, w szczególności palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Ryzyko otępienia wiąże się również z chorobami przewlekłymi. Przede wszystkim z cukrzycą oraz depresją.

Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie przypisało 41 proc. badanych przypadków demencji 12 modyfikowalnych czynników stylu życia, z czego to otyłość, nadciśnienie tętnicze i brak ruchu w największy sposób wpływały na ryzyko rozwoju otępienia.

Te zasady uchronią przed alzheimerem

Eksperci podkreślają, że pewne wybory związane ze stylem życia mogą wspomóc utrzymanie zdrowia mózgu i zapobiegać demencji. Co więcej, owe modyfikacje mają korzystny wpływ na całe zdrowie człowieka i zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju innych schorzeń takich jak choroby układu krążenia, które naukowcy również wiążą z alzheimerem.

Analizy naukowe wykazują, że u osób aktywnych umysłowo i społecznie przez całe życie, występuje mniejsze ryzyko rozwoju demencji. Posiadanie hobby, aktywne życie społeczne, czytanie, nauka języków obcych czy gra na instrumentach może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.

8 zasad, które zmniejszają ryzyko alzheimera:

  1. Kontrola ciśnienia krwi i zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu.
  2. Odpowiednie zarządzanie poziomem cukru we krwi.
  3. Utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  4. Regularna aktywność fizyczna.
  5. Rzucenie palenia.
  6. Unikanie nadużywania alkoholu.
  7. Zapobieganie utraty słuchu.
  8. Dbanie o odpowiednią ilość snu.

Wprowadzenie wszystkich zmian jednocześnie może wydawać się dużym obciążeniem, dlatego lekarze zalecają, by podejść do nich stopniowo.

- Na przykład dodatkowe 30 minut snu w nocy, coroczne badanie fizykalne lub po prostu codzienny spacer mogą mieć duże znaczenie dla zdrowia poznawczego – podkreśla CDC.