14-latek z Torunia przeszedł udar. Trwa walka o zdrowie i życie
Regularnie słyszymy, że udar może człowieka dopaść w każdym wieku, ale generalnie nie traktujemy tego dosłownie. Tym bardziej nie bierzemy pod uwagę udaru u dziecka. Niestety, to możliwe. W ostatni dzień wakacji, dzień po 14. urodzinach świat Kacpra Perlika i jego bliskich się zawalił. Walka jednak trwa.
Nic nie zapowiadało, że 31 sierpnia 2024 roku zmieni wszystko w życiu Kacpra i jego bliskich.
Chłopak jest zapalonym kibicem i generalnie pasjonatem piłki nożnej. Wybrał się tego dnia na mecz z kolegami. To była też okazja, by pokazać wymarzony prezent - koszulkę Barcelony.
Podczas spotkania chłopiec niespodziewanie zasłabł i upadł. Chociaż pomoc nadeszła bardzo szybko, diagnoza i jej konsekwencje nie pozostaną bez szkód.
Szokująca diagnoza - udar mózgu u 14-latka
Kacper został natychmiast po zdarzeniu przetransportowany karetką do szpitala w Toruniu, gdzie lekarze zdiagnozowali u niego udar mózgu. Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie chłopca.
W krytycznych godzinach Kacper został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Tam, 1 września, lekarze podjęli decyzję o ryzykownej operacji ratującej życie, polegającej na usunięciu części kości czaszkowej, by zmniejszyć obrzęk mózgu.
Dzięki ich staraniom Kacper przeżył, lecz jego stan nadal jest ciężki, a on sam przebywa w śpiączce. Obrzęk mózgu nadal się utrzymuje, a każdy dzień to kolejna walka. Jakby tego było mało, stan Kacpra dodatkowo skomplikowało zapalenie płuc.
Kacper jest w śpiączce - potrzebne pieniądze
Uratowane życie to dopiero początek drogi ku zdrowiu i trudno dziś, gdy jeszcze utrzymuje się obrzęk mózgu, mówić odpowiedzialnie o rokowaniach.
Rodzice Kacpra są z nim bez przerwy. Wynajęli pokój blisko szpitala, aby być na miejscu i podejmować szybkie decyzje dotyczące leczenia chłopca. Niestety, koszty związane z ich pobytem w Gdańsku, a także przyszłe wydatki, zaczynają przerastać możliwości rodziny.
Ciężka choroba to niestety nie tylko ogromne wyzwanie emocjonalne dla chorego i jego bliskich, ale także finansowe. Środki potrzebne są na szeroko zakrojoną rehabilitację, intensywne terapie neurologiczne i fizjoterapeutyczne, zakup specjalistycznych leków oraz sprzętu medycznego. Kosztów przybywa każdego dnia. Bez wsparcia ludzi dobrej woli nie ma szans na optymalne leczenie oraz opiekę.
Zbiórka dla Kacpra Perlika jest prowadzona przez Fundację Siepomaga.
Udar u dziecka - jak to możliwe
Niestety, udar mózgu, podobnie jak inne poważne problemy, których nie kojarzymy nawet z dziećmi, jak zawał czy pęknięcie tętniaka, zna ograniczeń wiekowych.
Najczęściej te problemy dopadają dorosłych, ale udarów i innych ostrych stanów zagrażających życiu doświadczają także dzieci, nawet niemowlęta. Warto mieć tego świadomość, bo brak właściwego i szybko postawionego rozpoznania może skończyć się trwałym uszkodzeniem mózgu, a nawet śmiercią.
Mniej więcej połowa udarów u dzieci ma charakter krwotoczny, druga - niedokrwienny.
Przyczyny to między innymi: wady wrodzone serca (i przemieszczenie zakrzepu do mózgu), niedokrwistość sierpowata, urazy głowy i szyi, choroby układu nerwowego.
Ryzyko udaru u dziecka może też wiązać się z nieleczonym nadciśnieniem, cukrzycą czy otyłością.