13 mitów na temat padaczki
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że padaczka (epilepsja) dotyka około 50 milionów ludzi. Podstawowym objawem u większości osób są napady padaczkowe. Są to skoki aktywności elektrycznej w mózgu. Stwierdzono, że stygmatyzujący charakter padaczki i związany z nią stres psychiczny mają znaczący wpływ na jakość życia osób z padaczką. Oto 13 mitów na temat padaczki.
Oprócz radzenia sobie z napadami, osoby z padaczką często muszą poradzić sobie także z napiętnowaniem. Jednym ze sposobów na zrozumienie problemu i zredukowanie nieprzyjemnych reakcji na ataki padaczkowe jest poszerzanie świadomości społeczeństwa. Przedstawiamy 13 mitów na temat padaczki.
1. Każdy, kto ma napady ma epilepsję
Padaczka jest spowodowana nieprawidłową aktywnością elektryczną mózgu. Niski poziom cukru we krwi lub problemy z funkcjonowaniem serca mogą powodować napady niepadaczkowe. Najczęstszą postacią napadów niepadaczkowych są napady dysocjacyjne lub psychogenne napady niepadaczkowe (PNES). PNES wiąże się z szeregiem czynników, w tym z chorobami psychicznymi i urazami psychicznymi. Warto zauważyć, że szacunkowo 10 proc. osób z PNES ma również napady padaczkowe.
2. Osoby z padaczką nie mogą pracować
To mit. Osoby z padaczką lub z napadami padaczkowymi mogą pracować, gdy te ataki są kontrolowane. Istnieje tylko kilka przypadków, w których napady padaczkowe dyskwalifikują ludzi z pracy, w tym bycie pilotem i kierowcą ciężarówki.
3. Padaczka jest zaraźliwa
To stary mit, który wciąż jest niestety powszechny szczególnie w niektórych częściach świata, ale w rzeczywistości nie ma żadnych podstaw — padaczka nie jest zaraźliwa.
Samo określenie przyczyny występowania ataków jest trudne. Według WHO przyczyna choroby jest nadal nieznana w około 50 proc. przypadków na całym świecie.
Niektóre potencjalne przyczyny padaczki to:
- uszkodzenie mózgu, które wystąpiło podczas lub tuż po urodzeniu,
- wady rozwojowe mózgu o podłożu genetycznym,
- poważne urazy głowy,
- udar,
- infekcje mózgu, takie jak zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu,
- niektóre zespoły genetyczne,
- nowotwór mózgu.
4. Osoby z padaczką są niestabilne emocjonalnie
Z epilepsją wiąże się niezliczona ilość nieprzychylnych opinii na temat stanu psychicznego człowieka z padaczką. Część z nich obejmuje teorię, że osoby z tą chorobą są bardziej narażone na „niestabilność emocjonalną”. To nie jest prawda.
Choć świadomość, że w każdej chwili może nastąpić atak jest dość przytłaczająca, to z reguły pacjenci z zaburzeniami napadowymi są osobami szczęśliwymi. Większość przypadków padaczki można łatwo kontrolować.
5. Padaczka to choroba psychiczna
Padaczka nie jest chorobą psychiczną. Zdecydowana większość osób żyjących z padaczką nie ma problemów poznawczych ani psychologicznych. W większości problemy psychologiczne w epilepsji ograniczają się do osób z ciężką i niekontrolowaną padaczką.
6. Wszystkie osoby z padaczką tracą przytomność i mają drgawki podczas napadów padaczkowych
Nie wszyscy chorzy na epilepsję tracą przytomność i mają drgawki podczas napadu. Istnieje ponad 40 różnych rodzajów napadów. To, jak wyglądają napady, może się różnić.
7. Jeśli ktoś ma napad, należy wepchnąć mu coś do ust
To niebezpieczny mit. Może doprowadzić do uszkodzenia zębów lub szczęki.
8. Najlepiej jest powstrzymać kogoś podczas ataku
To kolejny powszechny mit. Większość napadów trwa od 30 do 90 sekund i nie ma powodu, aby powstrzymywać pacjenta z napadem. Znak charakterystyczny napadu padaczkowego polega na tym, że nie można go stłumić, co oznacza, że objawy nie ustają, gdy próbujemy je powstrzymać.
9. Napady są bolesne
Ból podczas napadu padaczki występuje rzadko. W jednym badaniu, zaledwie 0,9% z 5133 pacjentów przyznało, że doświadczyli bólu napadowego.
Jednak niektóre osoby mogą odczuwać ból po ataku. Może to być spowodowane upadkiem lub urazem podczas upadku lub z powodu przedłużających się skurczów mięśni. Niektóre osoby mogą odczuwać ból głowy przed, w trakcie lub po ataku.
10. Światła stroboskopowe zawsze wywołują napady padaczkowe u osób z padaczką
Tylko osoby z epilepsją światłoczułą są narażone na atak podczas ekspozycji na światła stroboskopowe. Padaczka światłoczuła stanowi zaledwie 5 proc. przypadków padaczki. U tych osób nie tylko oświetlenie stroboskopowe może wywołać napad. Inne bodźce wizualne, takie jak poruszające się wzory i kształty, również mogą je wyzwalać.
11. Kobiety z padaczką nie powinny zachodzić w ciążę
Chociaż nie jest to prawdą, że lekarze uważają ciąże u osób z napadami za wysokie ryzyko. Oznacza to, że kobiety z epilepsją po prostu częściej odwiedzają gabinet lekarski w celu monitowania przebiegu ciąży. W tym okresie warto także być pod kontrolą neurologa.
12. Podczas napadu ludzie często połykają język
To mit - w rzeczywistości w żadnych okolicznościach nie można połknąć języka. Możliwe jest za to przegryzienie ust lub języka.
13. Żadne leczenie nie pomaga w epilepsji
Na szczęście to kolejny mit. Nie ma lekarstwa na epilepsję, ale dostępnych jest wiele metod leczenia. U wielu osób leki przeciwpadaczkowe skutecznie zapobiegają napadom. Około 7 na 10 osób z padaczką nie miewa napadów, jeśli zażywają odpowiednie leki.
Wciąż prowadzone są badania nad padaczką na szeroką skalę, dzięki czemu ilość możliwości leczenia i zapobiegania napadom sukcesywnie wzrasta.
Porady eksperta