Skrzydłokwiat – właściwości zdrowotne skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, ale znane są jego właściwości prozdrowotne. Warto jednak na skrzydłokwiat uważać, bo jest trujący. I choć w większości domów skrzydłokwiat pełni funkcję przede wszystkim dekoracyjną, to musisz wiedzieć, że jest małym żywym filtrem powietrza.
Spis treści
- Skrzydłokwiat - podlewanie, pielęgnacja, przesadzanie
- Skrzydłokwiat wchłania toksyny
- Skrzydłokwiat jest trujący
Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) ma właściwości korzystne dla zdrowia, a jednocześnie należy do roślin trujących. Olbrzymi (dorasta do 1 m) czy miniaturowy (30 cm)? Czerwony czy biały? Istnieje wiele odmian skrzydłokwiatu różniących się wielkością, barwą kwiatów i liści. Najczęściej skrzydłokwiaty mają intensywnie ciemnozielone liście i kwiaty kwitnące na biało lub kremowo, kształtem przypominające skrzydła – stąd polska nazwa tej rośliny. Kwiaty skrzydłokwiatu są trwałe – zdobią go nawet kilka miesięcy.
Skrzydłokwiat - podlewanie, pielęgnacja, przesadzanie
Skrzydłokwiat to roślina niezbyt wymagająca. Lubi wilgotne podłoże, dlatego trzeba podlewać ją dwa, a w okresie letnim, nawet trzy, cztery razy w tygodniu. Najlepiej postawić ją w półcieniu, ewentualnie w miejscu dość jasnym, ale niezbyt nasłonecznionym, na pewno osłoniętym od bezpośredniego dostępu do słońca. Optymalna dla niej temperatura wynosi około 21-23 stopni C.
Jeśli ma sprzyjające warunki, skrzydłokwiat kwitnie często (wiosną i latem, a przy dobrym nawożeniu i wilgotności nawet zimą). Kwiatostany utrzymują się od kilku tygodni do nawet 3 miesięcy. O skrzydłokwiat dość łatwo zadbać, bo w sposób widoczny sygnalizuje swoje potrzeby – gdy ma żółte lub przesuszone liście oznacza to, że jest wystawiony na zbyt duże nasłonecznienie, gdy liście wiotczeją i są oklapnięte – ma za mało wody, gdy nie kwitnie – gleba, na której rośnie jest zbyt mało żyzna.
Roślina nie wymaga corocznych przesadzeń, warto jednak od czasu do czasu wymienić w doniczce wierzchnią warstwę ziemi. Jeśli skrzydłokwiat przesadzamy, najlepiej robić to w kwietniu. W okresie zimowym, kiedy powietrze w mieszaniu lub domu jest zbyt przesuszone, dobrze jest zraszać roślinę raz lub dwa razy w tygodniu. Trzeba też systematycznie wycierać jej liście z kurzu, bo dzięki temu skrzydłokwiat lepiej spełnia swoją prozdrowotną rolę, polegającą na oczyszczaniu powietrza.
Skrzydłokwiat wchłania toksyny
Od wielu lat amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA prowadzi badania nad roślinami, które skutecznie oczyszczają domowe powietrze z toksyn. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w naszym najbliższym otoczeniu jesteśmy narażeni na wiele trujących substancji, występujących m.in. w tworzywach sztucznych, farbach, materiałach budowlanych, barwnikach, w starszych typach rozpuszczalników, klejach, detergentach, plastiku, tkaninach, kosmetykach itp.
NASA rekomenduje, by na każde 10 metrów kwadratowych domu znalazła się jedna roślina, która skutecznie pochłania toksyny.
Do powietrza, którym oddychamy przedostaje się wiele tzw. lotnych toksyn. Są wśród nich: benzen, ksyleny, trichloroeten, aldehyd mrówkowy (formaldehyd), amoniak, których zbyt duże stężenie może powodować ogólne osłabienie, zawroty i bóle głowy, podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych oraz nosa, oczu, gardła, obrzęki, duszności, wymioty, biegunkę.
Nawet, gdy stężenie lotnych toksyn nie jest zbyt duże, to narażeni jesteśmy na nie przez wiele lat, dlatego są tak groźne dla naszego zdrowia. NASA rekomenduje, by na każde 10 metrów kwadratowych domu znalazła się jedna roślina, która skutecznie pochłania toksyny.
Skrzydłokwiat znalazł się wśród kilkunastu najlepszych roślin oczyszczających powietrze wyróżnionych przez NASA.
Wśród kilkunastu roślin najlepiej oczyszczających powietrze z toksyn znalazł się właśnie skrzydłokwiat, który ma zdolność wchłaniania wszystkich pięciu wymienionych wcześniej związków. Dodatkowo roślina neutralizuje zarodki pleśni, dlatego polecana jest dla osób zmagających się alergią, jednocześnie też nawilża powietrze, co ma szczególne znaczenie jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy.
Wszystkie odmiany tej rośliny mają zdolność do oczyszczania powietrza, ale najskuteczniejszy jest skrzydłokwiat zwany Mauna Loa, dorastający nawet do jednego metra wysokości. Właściwości oczyszczające powietrze, podobnie jak skrzydłokwiat, mają również inne popularne doniczkowe rośliny, m.in. dracena odwrócona, sansewiera gwinejska, bluszcz pospolity, dracena wonna, rapis wyniosły, czy gerbera Jamesona.
Skrzydłokwiat jest trujący
Skrzydłokwiat to wspaniała roślina doniczkowa, która może być prawdziwą ozdobą, a jej prozdrowotne właściwości dodatkowo przemawiają za tym, by trzymać ją w domu. Niestety ma też swoje ciemne oblicze – zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, dlatego zaliczana jest do roślin trujących.
Spożycie nawet małego jej kawałka może spowodować podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i gardła, ślinotok, kłopoty z przełykaniem oraz przewodem pokarmowym, bo może dojść do nudności i wymiotów. Dlatego jeśli zdecydujemy się na zakup skrzydłokwiatu trzeba zachować szczególną ostrożność, gdy w domu są zwierzęta (koty, psy), które mają w zwyczaju gryźć rośliny, oraz małe dzieci.
Polecany artykuł: