Selenit: właściwości zdrowotne
Selenit to jeden z kamieni szlachetnych, którego moc ściśle związana jest z grecką boginią Selene, patronką księżyca i narodzin. Zdaniem osób zajmujących się ezoteryką selenit aktywuje uśpione talenty z poprzednich wcieleń, służy do komunikacji z bytami na innych poziomach egzystencji, a położony pod poduszką gwarantuje niezapomniane przeżycia senne. Ma również wiele zastosowań w litoterapii.
Spis treści
Selenit to grubokrystaliczna odmiana gipsu: czysta, szlachetna, najczęściej niemal przezroczysta, biała, pomarańczowa lub różowawa o jedwabistym lub perłowym połysku, do złudzenia przypominającym poświatę księżycową.
Ze względu na tę poświatę przez wieki mylony był z kamieniem księżycowym, kocim okiem i opalem. Przypisywano mu magiczną moc - ten, kto go nosił, zyskiwał możliwość komunikowania się z duchami.
W starożytnej Mezopotamii mogli go dotykać tylko kapłani, a najważniejsi z nich w trakcie pełni księżyca zyskiwali prawo noszenia go pod językiem - to dawało im zdolność widzenia przyszłości i wygłaszania proroctw.
Współcześnie bywa nazywany Skrzydłem Anioła, gdyż osobom, które go noszą, daje poczucie bycia chronionym przez siłę wyższą, która pomaga im podejmować właściwe decyzje.
Selenit dla ducha i ciała
Selenit jako kamień, który rządzi czakrą korony, polecany jest szczególnie osobom, które pragną rozwijać się duchowo.
Selenit rozbudza też intuicję, aktywuje duchową wrażliwość, umieszczony między brwiami na "trzecim oku" pomaga szybciej osiągnąć inny stan świadomości (stąd często stosowany jest w trakcie medytacji) i przypomnienie sobie poprzednich wcieleń, poprawia jasność umysłu i ułatwia podejmowanie decyzji.
Selenit łatwo rozpuszcza się w wodzie, dlatego nie powinien być zbyt często w niej moczony
Poza tym selenit uspokaja myśli, pomaga uporządkować emocje, zwalcza melancholię, ułatwia też wyciszenie się, dlatego specjaliści od litoterapii polecają go często jako narzędzie pomocne przy obniżonym nastroju i w depresji.
Ułożony nad głową umierającego ostrym wierzchołkiem ku górze pomaga zaś uwolnić się od emocji i spokojnie przejść na drugą stronę.
Ze względu na właściwości odtruwające i oczyszczające polecany jest też przy szeregu różnych dolegliwości: kłopotach z układem krążenia, nadmiernym lub niedostatecznym wydzielaniem hormonów, trudno gojącymi się ranami.
Selenit - nie każdy działa tak samo
Choć odmian selenitu jest niewiele, warto wiedzieć, że każda z nich ma nieco inne działanie.
- Selenit biały - najczęściej spotykana odmiana selenitu, odpowiednia dla osób, które poszukują wsparcia dla swojej duchowości. Pomaga się wyciszyć i uspokoić, ułatwia znalezienie swojego miejsca we wszechświecie. Proszek zmieszany z wodą i pity codziennie rano ma jakoby pomagać w zmniejszeniu częstotliwości ataków padaczki
- Selenit pomarańczowy – używa się go w celu oczyszczenia czakry splotu słonecznego i do regulacji pracy narządów, które są jej podporządkowane – w tym układu trawiennego. Ułatwia też wchłanianie się witamin i minerałów, a noszony jako biżuteria usuwa obrzęki, charakterystyczne dla chorób nerek
- Róża selenitowa (róża pustyni) – mieszanka gipsu i barytu, swój unikatowy wygląd zawdzięcza kryształom, które układają się w płatki. Działa jak talizman chroniący przez złem, pomaga też ujawnić nieodkryte talenty. W litoterapii stosowana jest przy problemach z kręgosłupem, a także do łagodzenia ataków epilepsji, jej noszenie zaleca się również młodym matkom, dzięki czemu będą miały wystarczającą ilość pokarmu
- Selenit przezroczysty – pomaga połączyć duchowość z życiem codziennym, gdyż wypełnia wszystkie czakry światłem. W litoterapii wspomaga leczenie udarów i problemów neurologicznych, a także traumy. Zalecany osobom, które miewają koszmary senne i problemy z zasypianiem – by noce były spokojne, wystarczy umieścić kamień pod poduszką
Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:
- Perły
- Fluoryt
- Kamień księżycowy
- Chryzokola
- Tygrysie oko
- Agat
- Kwarc różowy
- Hematyt
- Awenturyn
- Jaspis
- Kocie oko
- Koral
- Kryształ górski
- Cytryn
- Karneol
- Krzemień i krzemień pasiasty
- Akwamaryn
Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.